| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Spółki > Skutki podatkowe likwidacji spółki

Skutki podatkowe likwidacji spółki

Likwidacja spółki to nic innego jak zakończenie działalności funkcjonującej firmy. Wiąże się ona z podziałem składników majątku pomiędzy jej akcjonariuszy, czy też udziałowców. Jakie skutki podatkowe wywołuje otrzymanie składników majątku likwidowanej spółki?

Likwidacja spółki

Likwidacji spółki dokonuje się w celu zakończenia jej rozliczeń finansowych, a dalej w celu zakończenia jej bytu prawnego i wykreślenia jej z krajowego rejestru sądowego. Likwidacja spółki kapitałowej rodzi w konsekwencji konieczność spieniężenia należącego do niej majątku. Rodzi to określone przepisami prawa konsekwencje przy ustalaniu zobowiązań podatkowych. Dokonanie podziału majątku spółki między jej wspólników czy też akcjonariuszy wywołuje dla każdego z nich skutki podatkowe – otrzymują oni świadczenia pieniężne czy też rzeczowe. Likwidacja ta przebiegać musi zgodnie z zasadami, które określone zostały w kodeksie spółek handlowych.

Koszty uzyskania przychodu

Aż do momentu wykreślenia z Krajowego Rejestru Sądowego spółka będąca w likwidacji ma możliwość prowadzenia dotychczasowej działalności, co w konsekwencji generować może u niej dodatkowe koszty – dla przykładu te wynikające z konieczności wynajmu powierzchni biurowej, czy też powiązane już stricte z procesem likwidacji – koszty odpraw wypłacane pracownikom, którzy w wyniku likwidacji spółki zostają zwolnieni, czy też koszty wynagrodzenia likwidatorów, ogłoszeń prasowych, koszty weryfikacji bilansów, opłaty sądowe, notarialne czy też administracyjne. Wszelkie te opłaty mogą zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowić koszty uzyskania przychodu.

Koszty związane z amortyzacją

Jeżeli wskutek zaprzestania wykonywania działalności składniki majątku stanowiące środki trwałe danej spółki przestają być użytkowane, zgodnie z regulacjami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie podlegają już dłużej amortyzacji. Następuje to w przypadku, gdy doszło do zaprzestania działalności w sposób trwały, od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zawieszono tę działalność albo zaprzestano jej prowadzenia.

Zasadą jest, iż majątek spółki pozostały po uregulowaniu wszelkich zobowiązań z podmiotami trzecimi występującymi w charakterze wierzycieli dzielony jest pomiędzy wspólników czy też akcjonariuszy, w proporcjach odpowiadających ilości jej udziału. Przy rozliczeniach finansowych regułą jest, iż kwotę pieniężną dzieli się przez liczbę udziałów czy też akcji, a następnie rozdziela między byłych już wspólników. Sposób jej opodatkowania zależny jest od tego, czy trafia do osoby fizycznej czy też prawnej.

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Śniady

Ma ponad 30-letnie doświadczenie zawodowe w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi, logistyki, sprzedaży i marketingu. Specjalistka w zakresie organizowania polityki personalnej w nowo powstających firmach. Zdobywała doświadczenie w organizacjach w trakcie restrukturyzacji, przejęć, połączeń, rozpoczynania działalności i dynamicznego rozwoju, w różnych środowiskach i kulturach, a także systemach organizacyjnych. Od 2005 roku współzałożyciel i Partner Zarządzający w Evolution the Human Capital Company. Pełniła różnorodne funkcje zarządcze w działach personalnych w Europie i Azji, w firmach odnoszących rynkowe sukcesy: ORFE, Avon Cosmetics, Ving, World Bank, Wizz Air. Jest członkiem założycielem Stowarzyszenia mentorów „PROMENTOR”. Absolwentka Wydziału Zarządzania Politechniki Charkowskiej na kierunku Organizacja i Zarządzanie. Dzięki swemu doświadczeniu doskonale rozumie biznesową funkcję HR, umiejętnie przekłada cele biznesowe na strategię personalną, efektywnie dostosowuje metodologię i wybór narzędzi do konkretnych zadań. Zawsze pozytywna wobec życia, posiada umiejętność wywierania pozytywnego i mobilizującego wpływu na innych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK