| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Spółki > Jak amortyzować budynek wybudowany na gruncie wniesionym aportem do spółki

Jak amortyzować budynek wybudowany na gruncie wniesionym aportem do spółki

Spółka cywilna rozpoczęła budowę pawilonu handlowego na gruncie prywatnym jednego ze wspólników. Wydatki były udokumentowane fakturami VAT wystawionymi na spółkę. W tym momencie była to inwestycja w obcym środku trwałym. Po oddaniu pawilonu do użytkowania grunt, na którym był wybudowany pawilon, został wniesiony aportem do spółki. Jak traktować budynek i jak go amortyzować przed wniesieniem i po wniesieniu gruntu do spółki?


RADA

Zarówno przed, jak i po wniesieniu gruntu aportem do Państwa spółki wybudowany budynek, spełniający warunki do uznania go za środek trwały, powinien być amortyzowany według stawki 2,5%. Wniesiony aportem grunt należy traktować jako odrębny środek trwały. Nie podlega on jednak amortyzacji.

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego w pytaniu wynika, że budynek został wybudowany na gruncie jednego ze wspólników jeszcze przed wniesieniem tego gruntu aportem do spółki. Jako kompletny i zdatny do używania środek trwały, budynek był amortyzowany w spółce jeszcze przed wniesieniem do niej tego aportu. Budynek nie mógł być amortyzowany w trakcie budowy, ponieważ jako trwająca inwestycja nie był środkiem trwałym.

Możliwość dokonywania przez Państwa spółkę amortyzacji tego budynku wynikała z art. 22a ust. 1 updof. Zgodnie z tym przepisem amortyzacji podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

1) budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością; 2) maszyny, urządzenia i środki transportu; 3) inne przedmioty - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu, zwane środkami trwałymi.

Amortyzacja budynku wybudowanego na cudzym gruncie - przed i po wniesieniu tego gruntu aportem do spółki

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Spółka popełniła błąd, kwalifikując budynek do inwestycji w obcym środku trwałym. Powinna zakwalifikować budynek jako środek trwały w postaci budynku wybudowanego na cudzym gruncie (art. 22a ust. 2 pkt 2 updof). Ponieważ jest to budynek niemieszkalny, to Państwa spółka powinna go amortyzować według stawki 2,5%. Budynek powinien zostać wprowadzony przez spółkę do ewidencji w miesiącu przekazania go do używania. Odpisów amortyzacyjnych spółka powinna dokonywać od jego wartości początkowej, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym budynek został wprowadzony do ewidencji.

Grunt wniesiony aportem do spółki przez jednego ze wspólników spółka powinna wprowadzić do ewidencji jako odrębny środek trwały. Za wartość początkową tego gruntu spółka powinna przyjąć wartość ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia aportu. Wartość ta nie może być jednak wyższa od jego wartości rynkowej z dnia wniesienia tego aportu. Ponieważ grunty nie podlegają amortyzacji, to spółka nie powinna dokonywać odpisów amortyzacyjnych od gruntu. Wniesienie aportem gruntu nie ma zatem wpływu na dotychczasową amortyzację budynku. Powinna być ona kontynuowana. Spółka powinna amortyzować budynek nadal według stawki 2,5% od jego wartości początkowej ustalonej w momencie wprowadzenia go do ewidencji.

PRZYKŁAD

W marcu spółka oddała do używania pawilon handlowy wybudowany przez nią na gruncie wspólnika spółki. W tym miesiącu spółka wprowadziła pawilon do ewidencji środków trwałych. Wartość początkowa tego środka trwałego została ustalona według kosztów jego wytworzenia w wysokości 1 200 000 zł. W kwietniu spółka dokonała pierwszego odpisu amortyzacyjnego w wysokości 2500 zł = 1 200 000 zł x 2,5% : 12.

W maju wspólnik wniósł do spółki aportem grunt, na którym znajduje się budynek. Wartość początkowa tego gruntu została ustalona w wysokości 200 000 zł. Spółka wprowadziła ten grunt do ewidencji w maju. Od tego środka trwałego spółka nie dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Spółka postępuje prawidłowo.

W maju spółka dokonała odpisu amortyzacyjnego od budynku w wysokości 2500 zł. W tej samej wysokości będzie dokonywała odpisów amortyzacyjnych od tego budynku w następnych miesiącach, chyba że dokona wydatków na ulepszenie, które zwiększą wartość początkową tego budynku.

• art. 22a ust. 1, ust. 2 pkt 2, art. 22c pkt 1, art. 22d ust. 2, art. 22g ust. 4 pkt 1, art. 22h ust. 1 pkt 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 225, poz. 1673

Krzysztof Wieluński

ekspert w zakresie podatków dochodowych

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Beata Przybyła

Prowadzę biuro rachunkowe od 18 lat.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »