| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Spółki > Czy możliwy jest liniowy pit po przekształceniu spółki kapitałowej w osobową

Czy możliwy jest liniowy pit po przekształceniu spółki kapitałowej w osobową

Od kiedy osoby fizyczne będące wspólnikami spółki z o.o. przekształconej w spółkę komandytową mogą stosować stawkę liniową w wysokości 19 proc. do przychodów uzyskiwanych w ramach spółki komandytowej?


Przekształcenie spółki z o.o. w spółkę komandytową powoduje, iż wspólnicy spółki z o.o. stają się co do zasady automatycznie wspólnikami spółki powstałej w wyniku przekształcenia. W przypadku wspólników będących osobami fizycznymi przekształcenie takie wiąże się z możliwością wyboru formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodów w uzyskiwanych ramach spółki komandytowej. W przypadku podatników będących osobami fizycznymi zastosowanie ma co do zasady opodatkowanie wg skali progresywnej, tj. 19 proc., 30 proc. i 40 proc. (najwyższa stawka począwszy od 2009 roku będzie wynosić 32 proc.). Jednak osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą mają możliwość wyboru opodatkowania wg stawki liniowej wynoszącej 19 proc.

Przepis art. 5b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT) stwarza dla celów podatkowych fikcję prawną, zgodnie z którą za osobę (fizyczną) prowadzącą działalność gospodarczą uważa się także osobę (fizyczną) uczestniczącą jako wspólnik spółki komandytowej, pomimo tego że działalność gospodarczą faktycznie prowadzi spółka, a nie jej wspólnicy. Oznacza to tym samym, że wspólnicy spółki komandytowej mogą skorzystać z ww. stawki liniowej na zasadach właściwych dla osób prowadzących działalność gospodarczą (art. 9a ust. 1 i 5 ustawy o PIT).

Żeby wybór opodatkowania wg stawki liniowej był skuteczny, należy w ustawowym terminie poinformować o takim wyborze właściwy urząd skarbowy. W przypadku podatników prowadzących już działalność gospodarczą, stosowne pisemne oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania należy złożyć do 20 stycznia roku podatkowego, przy czym należy pamiętać, iż nie można zmienić mającej zastosowanie stawki w ciągu roku podatkowego. Natomiast w przypadku podatników rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego oświadczenie należy złożyć do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu (art. 9a ust. 2 ustawy o PIT). Wybór sposobu opodatkowania dokonany w oświadczeniu dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do dnia 20 stycznia kolejnego roku podatkowego, zawiadomi w formie pisemnej właściwy urząd skarbowy o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania (art. 9a ust. 4 ustawy o PIT). Oznacza, że oświadczenie nie musi być składane corocznie.


dr JANUSZ MARCINIUK

doradca podatkowy Marciniuk i Wspólnicy

Not. MGM

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego FORTUNA

Kompleksowa obsługa prawna firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »