| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Spółki > Wkład do spółki osobowej jako przychód spółki kapitałowej

Wkład do spółki osobowej jako przychód spółki kapitałowej

Spółka akcyjna jest właścicielem nieruchomości gruntowych. Nieruchomości te planuje wnieść aportem do spółki osobowej, w której jest wspólnikiem, i podwyższyć wartość swojego wkładu w spółce osobowej o wartość rynkową nieruchomości. Czy wniesienie aportem nieruchomości do spółki osobowej skutkuje powstaniem przychodu, który może być opodatkowany podatkiem dochodowym od osób prawnych w spółce kapitałowej na dzień podwyższenia wkładów?


Zgodnie z art. 5 u.p.d.o.p. przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że udziały wspólników w przychodach są równe. Zasady te stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku. Artykuł 5 u.p.d.o.p. wyraźnie mówi o przychodzie z udziału, nie jest więc przychodem wartość wkładu, która powiększa sam udział.

Za uznaniem wniesionego aportu do spółki osobowej za przychód podatkowy nie przemawiają również przepisy szczególne u.p.d.o.p. dotyczące przychodu.

W analizowanym stanie faktycznym nie będzie miał zastosowania art. 12 ust. 1 pkt 7 u.p.d.o.p., który za przychód przyjmuje nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Przepis ten ma zastosowanie w przypadku wnoszenia wkładów niepieniężnych do spółek kapitałowych czy spółdzielni. Kodeks spółek handlowych do spółek kapitałowych zalicza spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółkę akcyjną. Literalne brzmienie art. 12 ust. 1 pkt 7 u.p.d.o.p. wyklucza jego zastosowanie w przypadku wnoszenia wkładów do spółek osobowych.

Powyższe stanowisko zostało potwierdzone m.in. w indywidualnej interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 26 maja 2008 r. (nr ILPB3/423-150/08-3/HS) czy w postanowieniu w sprawie interpretacji prawa podatkowego Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z 7 lipca 2006 r. (nr 1472/ROP1/423-122/219/06/DP), w którym czytamy: „(...) wniesienie nieruchomości przez Drugiego Wspólnika tytułem wkładu do spółki komandytowej nie spowoduje przysporzenia po stronie wspólników spółki osobowej, co za tym idzie - nie będzie skutkowało powstaniem przychodu dla żadnego ze wspólników z tego tytułu w rozumieniu art. 5 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych”.

Potwierdza to również Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Trybunalskim w postanowieniu z 29 marca 2006 r. (nr US.I/1-423/1/2006), w którym czytamy: „Stanowisko spółki dotyczące niepowstania przychodu do opodatkowania na dzień wniesienia przez spółkę z o.o. aportem nieruchomości stanowiącej majątek spółki z o.o. do spółki komandytowej tut. organ uznaje za prawidłowe”.

Reasumują, wniesienie wkładu do spółki osobowej przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych nie skutkuje powstaniem na dzień wniesienia wkładu przychodu opodatkowanego tym podatkiem.

Edward Żurański

Podstawa prawna:

art. 5 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.).

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK