| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Windykacja > Sposoby egzekucji. Z jakich składników majątkowych można prowadzić egzekucję

Sposoby egzekucji. Z jakich składników majątkowych można prowadzić egzekucję

Zanim wyślesz wniosek do komornika, musisz sam zdecydować o sposobie egzekucji. Dlatego dobrze wiedzieć, które składniki majątku dłużnika i na jakich zasadach poddają się egzekucji komorniczej.

Mając już tytuł wykonawczy w ręku, możemy wysłać wniosek o wszczęcie egzekucji do kancelarii Komornika. Sporządzając wniosek egzekucyjny jednak pamiętaj, żeby wskazać składniki majątkowe dłużnika, o których masz wiedzę. To ty decydujesz o sposobach egzekucji, natomiast składniki majątkowe podlegające egzekucji to: wynagrodzenie za pracę, świadczenia emerytalne lub rentowe, środki znajdujące się na rachunku bankowym, ruchomości, nieruchomości oraz inne wierzytelności i prawa majątkowe np. nadpłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

Pomóż komornikowi

Jeżeli masz wiedzę na temat miejsca pracy dłużnika, złóż wniosek do komornika o zajęcie wynagrodzenia pobieranego przez dłużnika, wskazując konkretnego pracodawcę. W innym przypadku zawnioskuj o złożenie przez komornika zapytania do odpowiedniej placówki ZUS w celu uzyskania informacji o miejscu zatrudnienia dłużnika.

Jeżeli dłużnik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę, komornik zajmie jego wynagrodzenie – z czego 50% pracodawca będzie musiał przekazać komornikowi. Jeżeli jednak dłużnik jest zatrudniony i pobiera wynagrodzenie wysokości minimalnej – to jest to kwota wolna od potrąceń. Inaczej sytuacja wygląda, gdy dłużnik zatrudniony jest na podstawie umowy cywilnoprawnej np. umowy zlecenia. W takim przypadku zajęciu podlega całość jego wynagrodzenia i w całości zleceniodawca powinien przekazać je komornikowi.

Gdy wiesz, że dłużnik pobiera świadczenie emerytalne lub rentowe, złóż wniosek o zajęcie tych świadczeń. Ten składnik majątkowy komornik może również ustalić sam. Ale żeby to zrobić musi mieć twój wniosek. Z emerytury lub renty na poczet zadłużenia może być potrącona kwota w wysokości 25 % zajętego świadczenia. Jednak i tutaj są ograniczenia. Kwota wolna od egzekucji i potrąceń wynosi 50 % najniższej emerytury lub renty. 

Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Gdy znasz numer rachunku bankowego kontrahenta

Często przedsiębiorcy mają wiedzę o numerze rachunku bankowego ich kontrahenta. Jest to istotna informacja. W przypadku egzekucji, należy taki rachunek bankowy wskazać komornikowi. W przypadku prowadzenia egzekucji z rachunków bankowych, wolne od zajęcia są środki do wysokości trzykrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.

Komornik może również prowadzić skuteczną egzekucję z ruchomości dłużnika. Mogą być to pojazdy mechaniczne, samochody, motocykle, sprzęt RTV AGD lub też ruchomości składające się na wyposażenie mieszkania. Komornik znajduje odnalezione ruchomości, szacuje ich wartość, a następnie sprzedaje w drodze licytacji publicznej. Obecnie informacje o licytowanych ruchomościach możemy uzyskać w Internecie http://www.licytacje.komornik.pl/Notice/Details/184194 na tej stronie możemy się dowiedzieć, jakie przedmioty komornicy licytują, ich oszacowaną wartość oraz cenę wywoławczą.

Kalkulatory

Zaspokojenie swojego roszczenia można również uzyskać w drodze egzekucji z nieruchomości. Może być to dom, mieszkanie, grunt, garaż itd. Komornik zajmuję wskazaną nieruchomość, następnie za pomocą opinii biegłego rzeczoznawcy szacuje jej wartość i wyznacza termin licytacji na wniosek wierzyciela. W zależności od tego, czy to jest pierwszy czy drugi termin licytacji, uzyskujemy różną cenę wywoławczą nieruchomości. I tak przy pierwszym terminie wynosi ona ¾ ceny oszacowania, a przy drugim terminie 2/3. W przypadku, gdy nie dojdzie do sprzedaży nieruchomości w drodze licytacji, wierzyciel może ją przejąć zaliczając swoją wierzytelność w cenę nabycia. 

Justyna Baran, radca prawny, Kancelaria Prawnicza Forum

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Centrum Kadrowo – Płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »