| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Windykacja > Co zrobić, gdy dłużnik spłaci zadłużenie w trakcie postępowania sądowego?

Co zrobić, gdy dłużnik spłaci zadłużenie w trakcie postępowania sądowego?

Często po złożeniu pozwu dłużnik decyduje się na spłatę swojego zadłużenia. Wtedy pojawia się pytanie - złożyć do sądu wniosek o umorzenie postępowania sądowego, czy też czekać na reakcję dłużnika oraz sądu?

Formularze PIT 2014/2015

Limity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015

Ważny moment spełnienia roszczenia

Może się zdarzyć, że pozwany zaspokoił nasze roszczenie jeszcze przed doręczeniem mu przez sąd odpisu pozwu wraz z nakazem zapłaty (przed tzw. zawisłością sprawy) nie wiedząc, że wytoczyliśmy przeciwko niemu powództwo.

Jeśli na tak wczesnym etapie na skutek spłaty dłużnika zdecydujemy się cofnąć pozew i jednocześnie chcemy aby pozwany zwrócił nam poniesione koszty zastępstwa procesowego, musimy najpierw upewnić się w sądzie czy odpis pozwu został przez pozwanego odebrany.

Ma to o tyle istotne znaczenie, że dopiero od momentu doręczenia dłużnikowi pozwu sąd uprawniony jest do merytorycznego rozpatrzenia naszych wniosków, w tym do zwrotu kosztów postępowania. Cofnięcie powództwa przed doręczeniem odpisu pozwu skutkować będzie zwrotem jedynie całej opłaty od pozwu.

W takim przypadku warto zatem wstrzymać się ze złożeniem wniosku o cofnięcie pozwu do momentu doręczenia odpisu stronie przeciwnej, wówczas sąd zobligowany będzie do jego rozpoznania. Ponadto, jeżeli nasz wniosek złożony zostanie po doręczeniu odpisu pozwu a przed rozpoczęciem rozprawy, Sąd oprócz zasądzenia na naszą rzecz zwrotu kosztów procesu obowiązany będzie do zwrotu połowy uiszczonej opłaty od pozwu.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (tekst pierwotny: Dz. U. 1964 r. Nr 43 poz. 296; tekst jednolity: Dz. U. 2014 r. poz. 101):
- art. 203 § 1, 2 (cofnięcie pozwu);
- art. 98 § 1 (obowiązek zwrotu kosztów niezbędnych do celowego prowadzenia procesu);
- art. 213 § 2 (uznanie powództwa);
- art. 192 (skutki doręczenia pozwu);

Ustawa z dnia 28 lipca 2005r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (tekst pierwotny: Dz. U. 2005 r. Nr 167 poz. 1398; tekst jednolity: Dz. U. 2014 r. poz. 1025, 1296, 1306):
- art. 79 ust. 1 pkt. 1 ppkt. b (cofnięcie pozwu przed doręczeniem odpisu stronie pozwanej);
- art. 79 ust. 1 pkt. 3 ppkt. a (cofnięcie pozwu po doręczeniu odpisu stronie pozwanej a przed rozpoczęciem rozprawy).

Mateusz Garbula, ekspert,
Kancelaria Prawnicza FORUM

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

RT Tax Poland

Założona w 2000 roku firma jest obecnie jednym ze światowych liderów. Oferuje usługi zwrotu podatku dla osób, które pracowały za granicą. RT Tax posiada około 400 przedstawicielstw w 40 krajach na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »