REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy trzeba koniecznie wysyłać wezwanie do zapłaty przed skierowaniem sprawy do sądu?

Kredyt Inkaso S.A.
Nowoczesna windykacja
Czy trzeba koniecznie wysyłać wezwanie do zapłaty przed skierowaniem sprawy do sądu?
Czy trzeba koniecznie wysyłać wezwanie do zapłaty przed skierowaniem sprawy do sądu?

REKLAMA

REKLAMA

Konieczność wysłania przez wierzyciela wezwania do zapłaty do dłużnika istnieje w sytuacji kiedy wierzyciel nie wyznaczył dłużnikowi terminu na zapłatę należności. W innych sytuacjach nie ma takiego obowiązku. Istnieją jednak cztery powody dla których warto wysłać takie wezwanie.

1. Możliwość zawarcia pozasądowej ugody z dłużnikiem i uniknięcia postępowania sądowego.

Autopromocja

Sprawy sądowe mogą się toczyć wiele miesięcy. Jeśli wierzyciel skieruje przeciwko dłużnikowi pozew do sądu i zostanie wydany nakaz zapłaty, a dłużnik nie odwoła się od niego, sprawa może się zakończyć po kilku miesiącach. Gorzej jeśli dłużnik złoży odwołanie od nakazu zapłaty (nazywane zarzutami lub sprzeciwem). Wówczas sprawa może potrwać nawet rok. Należy również pamiętać, że w przypadku wydania niekorzystnego dla dłużnika wyroku, może się on odwołać od tego wyroku do sądu wyższej instancji. Wówczas sprawa przedłuży się o kolejne kilka miesięcy.

W związku z powyższym warto wysłać wezwanie do zapłaty do dłużnika, gdyż po otrzymaniu wezwania dłużnik może zwrócić się do wierzyciela z propozycją zawarcia ugody. Czasami lepiej podpisać taką ugodę i zgodzić się na spłatę zadłużenia w ratach niż czekać na rozstrzygnięcie sądowe kilka lub kilkanaście miesięcy.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

2. Możliwość obniżenia opłaty od pozwu poprzez uzyskanie od dłużnika pisma, w którym uzna swój dług i wystąpienie o wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po otrzymaniu wezwania do zapłaty dłużnik może skierować do wierzyciela pismo, w którym zwróci się o rozłożenie spłaty zadłużenia na raty albo o umorzenie części długu. Jeśli w swoim piśmie dłużnik dodatkowo wskaże wysokość i tytuł swojego zadłużenia (np. „zwracam się z prośbą o umożliwienie mi spłaty mojego zadłużenia wobec Państwa w kwocie 1.500,00 zł z tytułu zakupu drukarki w dniu 05.11.2014 r.”) albo bez wskazywania tych danych odwoła się do wezwania do zapłaty przesłanego przez wierzyciela (np. „w odpowiedzi na Państwa wezwanie do zapłaty z dnia 19.01.2015 r.„), to takie pismo będzie stanowiło uznanie długu przez dłużnika i spowoduje przerwanie biegu przedawnienia roszczenia wierzyciela wobec dłużnika (zgodnie z art. 123 § 1 pkt 2 kodeksu cywilnego).

Jeśli dłużnik nie wywiąże się ze złożonych obietnic i wierzyciel zdecyduje się złożyć pozew do sądu, może wykorzystać pismo otrzymane od dłużnika w celu obniżenia opłaty od pozwu.

Zgodnie z art. 485 § 1 pkt 3 k.p.c. jeżeli powód dochodzi roszczenia pieniężnego, a okoliczności uzasadniające dochodzone żądanie są udowodnione dołączonym do pozwu wezwaniem dłużnika do zapłaty i pisemnym oświadczeniem dłużnika o uznaniu długu, sąd wydaje nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym.

Jak wynika z powyższego przepisu wierzyciel dołączając do pozwu wezwanie do zapłaty i pismo dłużnika może wystąpić o wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym. Dzięki temu opłata od pozwu wyniesie 1 / 4 opłaty, którą wierzyciel zapłaciłby kierując pozew o zapłatę i wnosząc o wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym.

Dodatkowo w przypadku wydania nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym, dłużnik przy wnoszeniu odwołania od nakazu (zarzutów) będzie musiał uiścić opłatę w wysokości 3 / 4 opłaty od pozwu. Dłużnik będzie mógł wystąpić do sądu o zwolnienie z obowiązku uiszczenia tej opłaty, ale będzie musiał wykazać, że nie jest w stanie jej ponieść bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny oraz złożyć odpowiednie oświadczenie.

Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia

3. Możliwość ustalenia czy posiadany przez wierzyciela adres zamieszkania dłużnika jest aktualny.

Wysłanie wezwania do zapłaty listem poleconym za potwierdzeniem odbioru pozwala na ustalenie przed skierowaniem sprawy do sądu czy dłużnik nadal zamieszkuje pod adresem posiadanym przez wierzyciel. Jeśli list zawierający wezwanie wróci z adnotacją „adresat wyprowadził się”, „adresat nieznany” lub podobną, wierzyciel będzie mógł podjąć kroki w celu ustalenia aktualnego adresu zamieszkania dłużnika. Adres zamieszkania dłużnika stanowi jeden z obowiązkowych elementów pozwu składanego do sądu.

4. Możliwość uniknięcia obowiązku zwrotu kosztów procesu dłużnikowi.

Wysłanie wezwania do zapłaty do dłużnika przed skierowaniem sprawy do sądu pozwoli uniknąć zapłaty kosztów procesu, jeśli dłużnik uzna przy pierwszej czynności procesowej żądanie wierzyciela zawarte w pozwie.

Jedną z podstawowych zasad rozstrzygania o zwrocie kosztów procesu jest zasada odpowiedzialności za wynik procesu (art. 98 § 1 k.p.c.). Zgodnie z tą zasadą strona, która przegrała sprawę, zobowiązana jest zwrócić przeciwnikowi poniesione przez niego koszty procesu.

Odstępstwo od tej zasady przewiduje art. 101 k.p.c. Zgodnie z tym przepisem jeżeli pozwany (dłużnik) nie dał powodu do wytoczenia sprawy i uznał przy pierwszej czynności procesowej żądanie pozwu, należy mu się zwrot kosztów procesu pomimo uwzględnienia powództwa.

Na podstawie powyższego przepisu zwrot kosztów procesu od strony wygrywającej proces może uzyskać strona, która przegrała sprawę. Nastąpi to jeśli zostaną spełnione kumulatywnie dwie przesłanki: pozwany nie da powodu do wytoczenia sprawy oraz uzna przy pierwszej czynności żądanie pozwu.


Pozwany nie daje powodu do wytoczenia powództwa, kiedy jego postawa wskazuje, że strona powodowa wzywając go do zapłaty uzyskałaby zapłatę należności bez składania pozwu do sądu.

Jeśli więc przed wniesieniem pozwu do sądu wierzyciel skieruje do dłużnika wezwanie do zapłaty, zasada wyrażona w art. 101 k.p.c. nie będzie miała zastosowania, nawet jeśli dłużnik uzna przy pierwszej czynności procesowej żądanie pozwu.

STAN PRAWNY

21.01.2015 r.

PODSTAWA PRAWNA

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (tekst pierwotny: Dz. U. Nr 16 poz. 93 z późn. zmianami) – k.c.

Art. 123 § 1 pkt 2

Art. 455

Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (tekst pierwotny: Dz. U. Nr 43 poz. 296 z późn. zmianami) – k.p.c.

Art. 98 § 1

Art. 101

Art. 485 § 1 pkt 3

Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (tekst pierwotny: Dz. U. Nr 167 poz. 1398 z późn. zmianami):

Art. 13 ust. 1

Art. 18 ust. 1 

Art. 19 ust. 2 pkt 1 i ust. 4

Art. 102 ust. 1 i 2

Marcin Bartnik, radca prawny, Kancelaria Prawnicza FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

REKLAMA