| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Windykacja > Czy trzeba koniecznie wysyłać wezwanie do zapłaty przed skierowaniem sprawy do sądu?

Czy trzeba koniecznie wysyłać wezwanie do zapłaty przed skierowaniem sprawy do sądu?

Konieczność wysłania przez wierzyciela wezwania do zapłaty do dłużnika istnieje w sytuacji kiedy wierzyciel nie wyznaczył dłużnikowi terminu na zapłatę należności. W innych sytuacjach nie ma takiego obowiązku. Istnieją jednak cztery powody dla których warto wysłać takie wezwanie.

Pozwany nie daje powodu do wytoczenia powództwa, kiedy jego postawa wskazuje, że strona powodowa wzywając go do zapłaty uzyskałaby zapłatę należności bez składania pozwu do sądu.

Jeśli więc przed wniesieniem pozwu do sądu wierzyciel skieruje do dłużnika wezwanie do zapłaty, zasada wyrażona w art. 101 k.p.c. nie będzie miała zastosowania, nawet jeśli dłużnik uzna przy pierwszej czynności procesowej żądanie pozwu.

STAN PRAWNY

21.01.2015 r.

PODSTAWA PRAWNA

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (tekst pierwotny: Dz. U. Nr 16 poz. 93 z późn. zmianami) – k.c.

Art. 123 § 1 pkt 2

Art. 455

Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (tekst pierwotny: Dz. U. Nr 43 poz. 296 z późn. zmianami) – k.p.c.

Art. 98 § 1

Art. 101

Art. 485 § 1 pkt 3

Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (tekst pierwotny: Dz. U. Nr 167 poz. 1398 z późn. zmianami):

Art. 13 ust. 1

Art. 18 ust. 1 

Art. 19 ust. 2 pkt 1 i ust. 4

Art. 102 ust. 1 i 2

Marcin Bartnik, radca prawny, Kancelaria Prawnicza FORUM

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Treco Inspiracja do sukcesu

Portal dla szkoleniowców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »