| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Windykacja > Działanie dłużnika na szkodę wierzyciela. Jak odzyskać dług?

Działanie dłużnika na szkodę wierzyciela. Jak odzyskać dług?

Twój dłużnik zbył majątek, który był jedynym możliwym sposobem na odzyskanie pożyczonych pieniędzy. Posiadasz tytuł wykonawczy przeciwko dłużnikowi, a mimo to egzekucja w stosunku do niego jest bezskuteczna. Co dalej?

Skarga uwzględniona – co dalej?

Gdy uzyskasz prawomocne orzeczenie uwzględniające skargę paulianską kolejnym krokiem jest skierowanie wniosku o wszczęcie postępowania egzekucyjnego do Komornika Sądowego. We wniosku egzekucyjnym jako dłużnika musisz oznaczyć swojego pierwotnego dłużnika (a nie osobę trzecią, tak jak miało to miejsce przy skardze pauliańskiej). Do wniosku egzekucyjnego musisz załączyć tytuł wykonawczy wydany przeciwko Twojemu dłużnikowi, a także wyrok uwzględniający żądanie uznania czynności prawnej dłużnika za bezskuteczną względem Ciebie. We wniosku egzekucyjnym należy wskazać składnik majątku, z którego wnosimy o przeprowadzenie postępowania egzekucyjnego. W takiej sytuacji Komornik zgodnie z Twoim żądaniem dokona zajęcia danego składnika majątku i przeprowadzi z niego postępowanie egzekucyjne – tak jak gdyby dany składnik majątku w dalszym ciągu znajdował się w majątku dłużnika.

Zaznaczyć należy, że masz prawo pierwszeństwa przed wierzycielami osoby, która nabyła dany składnik majątku od dłużnika. Osoba, która nabyła od dłużnika sporny składnik majątku może zwolnić się od zadośćuczynienia Twojego roszczenia, jeżeli zaspokoi Twoje roszczenie albo wskaże wystarczające do jego zaspokojenia mienie dłużnika.

Podstawa prawna: art 527 – 534 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny

Edyta Szałacha, aplikant radcowski

Kancelaria Prawnicza FORUM Grupa Kredyt Inkaso

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Salomon Finance

doradztwo kredytowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK