| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Zamówienia publiczne > Stosowanie przepisów o zamówieniach publicznych przy zatrudnianiu pracowników

Stosowanie przepisów o zamówieniach publicznych przy zatrudnianiu pracowników

Czy przy zatrudnianiu osób w zakresie realizacji projektów unijnych należy stosować przepisy ustawy – Prawo zamówień publicznych?

Przy zatrudnianiu osób na podstawie umów o pracę nie stosuje się przepisów ustawy z 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (dalej: upzp). Stosuje się je jednak przy zatrudnianiu osób na podstawie umów cywilnoprawnych - jeżeli wysokość ich całkowitego wynagrodzenia jest równa bądź przekracza 14 000 euro.

Zgodnie z art. 4 pkt 4 upzp, przepisów tej ustawy nie stosuje się do umów z zakresu prawa pracy. Nie ma tu znaczenia wysokość całkowitego wynagrodzenia. Przepisy upzp mają jednak zastosowanie do umów cywilnoprawnych, na podstawie których osoby świadczą czynności podobne do wykonywanych na podstawie umów z zakresu prawa pracy. Do takich umów cywilnoprawnych należą np. umowa zlecenia i umowa o dzieło. Jednak w sytuacji gdy wysokość całkowitego wynagrodzenia wynikającego z umowy cywilnoprawnej nie przekracza - wyrażonej w złotych - równowartości 14 000 euro, nie ma obowiązku stosowania upzp (art. 4 pkt 8 upzp).

ZAPAMIĘTAJ!

Zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z 23 grudnia 2009 r. w sprawie średniego kursu złotego w stosunku do euro stanowiącego podstawę przeliczania wartości zamówień publicznych, średni kurs złotego w stosunku do euro wynosi 3,839.

Podstawy prawne

• Ustawa z 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 223, poz. 1655; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 223, poz. 1778)

• Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 23 grudnia 2009 r. w sprawie średniego kursu złotego w stosunku do euro stanowiącego podstawę przeliczania wartości zamówień publicznych (Dz.U. Nr 224, poz. 1796)

Więcej na ten temat w Internetowym Serwisie Księgowego Sfery Budżetowej

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Atys

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK