| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Zamówienia publiczne > Stosowanie przepisów o zamówieniach publicznych przy zatrudnianiu pracowników

Stosowanie przepisów o zamówieniach publicznych przy zatrudnianiu pracowników

Czy przy zatrudnianiu osób w zakresie realizacji projektów unijnych należy stosować przepisy ustawy – Prawo zamówień publicznych?

Przy zatrudnianiu osób na podstawie umów o pracę nie stosuje się przepisów ustawy z 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (dalej: upzp). Stosuje się je jednak przy zatrudnianiu osób na podstawie umów cywilnoprawnych - jeżeli wysokość ich całkowitego wynagrodzenia jest równa bądź przekracza 14 000 euro.

Zgodnie z art. 4 pkt 4 upzp, przepisów tej ustawy nie stosuje się do umów z zakresu prawa pracy. Nie ma tu znaczenia wysokość całkowitego wynagrodzenia. Przepisy upzp mają jednak zastosowanie do umów cywilnoprawnych, na podstawie których osoby świadczą czynności podobne do wykonywanych na podstawie umów z zakresu prawa pracy. Do takich umów cywilnoprawnych należą np. umowa zlecenia i umowa o dzieło. Jednak w sytuacji gdy wysokość całkowitego wynagrodzenia wynikającego z umowy cywilnoprawnej nie przekracza - wyrażonej w złotych - równowartości 14 000 euro, nie ma obowiązku stosowania upzp (art. 4 pkt 8 upzp).

ZAPAMIĘTAJ!

Zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z 23 grudnia 2009 r. w sprawie średniego kursu złotego w stosunku do euro stanowiącego podstawę przeliczania wartości zamówień publicznych, średni kurs złotego w stosunku do euro wynosi 3,839.

Podstawy prawne

• Ustawa z 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 223, poz. 1655; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 223, poz. 1778)

• Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 23 grudnia 2009 r. w sprawie średniego kursu złotego w stosunku do euro stanowiącego podstawę przeliczania wartości zamówień publicznych (Dz.U. Nr 224, poz. 1796)

Więcej na ten temat w Internetowym Serwisie Księgowego Sfery Budżetowej

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

iskb.infor.pl

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych Zdanowicz i Wspólnicy Sp.K.

Profesjonalista w zakresie szeroko rozumianego prawa gospodarczego i cywilnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK