| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Zamówienia publiczne > Spłata należności dla firm budujących drogi

Spłata należności dla firm budujących drogi

Od 3 sierpnia przedsiębiorca może zgłosić Generalnemu Dyrektorowi GDDKiA należność, która przysługuje mu od wykonawcy, który zalega z zapłatą za zrealizowane i odebrane prace co najmniej 30 dni albo wobec którego ogłoszono upadłość albo sąd oddalił wniosek o ogłoszenie upadłości.


Ma to uchronić firmy podwykonawcze przed zatorami finansowymi oraz utratą płynności finansowej. GDDKiA spłaca należności do wysokości równej kwocie zabezpieczenia, o którym mowa w art. 147 Prawa zamówień publicznych - ze środków pochodzących z Krajowego Funduszu Drogowego. Zgłoszenia dokonuje się w formie pisemnej. Do zgłoszenia dołącza się pisemne oświadczenie wykonawcy o uznaniu należności przedsiębiorcy albo kopie: wezwania do zapłaty należności, którego termin upłynął bezskutecznie, pozwu wniesionego przeciwko wykonawcy o zapłatę należności albo zgłoszenia wierzytelności w postępowaniu upadłościowym bądź umowy zawartej między wykonawcą a przedsiębiorcą. Po dokonaniu weryfikacji zgłoszenia Generalny Dyrektor GDDKiA może ogłosić (a w przypadku gdy zgłoszone należności przekroczą 3% wartości zamówienia - ma obowiązek ogłosić) w dzienniku o zasięgu ogólnokrajowym o otwarciu 21-dniowego terminu na dokonywanie zgłoszeń. Po upływie tego terminu Generalny Dyrektor sporządza listę przedsiębiorców spełniających warunki i zawiadamia ich o umieszczeniu na liście.

Nowe zasady wprowadziła ustawa z 28 czerwca 2012 r. o spłacie niektórych niezaspokojonych należności przedsiębiorców, wynikających z realizacji udzielonych zamówień publicznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 891).

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Sztymelski

Specjalista z zakresu podatków i rachunkowości, księgowy w biurze rachunkowym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK