| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Zamówienia publiczne > Spłata należności dla firm budujących drogi

Spłata należności dla firm budujących drogi

Od 3 sierpnia przedsiębiorca może zgłosić Generalnemu Dyrektorowi GDDKiA należność, która przysługuje mu od wykonawcy, który zalega z zapłatą za zrealizowane i odebrane prace co najmniej 30 dni albo wobec którego ogłoszono upadłość albo sąd oddalił wniosek o ogłoszenie upadłości.


Ma to uchronić firmy podwykonawcze przed zatorami finansowymi oraz utratą płynności finansowej. GDDKiA spłaca należności do wysokości równej kwocie zabezpieczenia, o którym mowa w art. 147 Prawa zamówień publicznych - ze środków pochodzących z Krajowego Funduszu Drogowego. Zgłoszenia dokonuje się w formie pisemnej. Do zgłoszenia dołącza się pisemne oświadczenie wykonawcy o uznaniu należności przedsiębiorcy albo kopie: wezwania do zapłaty należności, którego termin upłynął bezskutecznie, pozwu wniesionego przeciwko wykonawcy o zapłatę należności albo zgłoszenia wierzytelności w postępowaniu upadłościowym bądź umowy zawartej między wykonawcą a przedsiębiorcą. Po dokonaniu weryfikacji zgłoszenia Generalny Dyrektor GDDKiA może ogłosić (a w przypadku gdy zgłoszone należności przekroczą 3% wartości zamówienia - ma obowiązek ogłosić) w dzienniku o zasięgu ogólnokrajowym o otwarciu 21-dniowego terminu na dokonywanie zgłoszeń. Po upływie tego terminu Generalny Dyrektor sporządza listę przedsiębiorców spełniających warunki i zawiadamia ich o umieszczeniu na liście.

Nowe zasady wprowadziła ustawa z 28 czerwca 2012 r. o spłacie niektórych niezaspokojonych należności przedsiębiorców, wynikających z realizacji udzielonych zamówień publicznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 891).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Sklepy KOMFORT S.A.

Sklepy KOMFORT S.A. to największa w Polsce sieć specjalizująca się w sprzedaży pokryć podłogowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK