| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Zamówienia publiczne > Wyjaśnienie wykonawcy treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia

Wyjaśnienie wykonawcy treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia

Ogłosiliśmy przetarg nieograniczony na budowę nowego budynku o wartości kosztorysowej 3,5 mln. Wśród dokumentów wymaganych od wykonawców są zaświadczenia (minimalnie 3 egzemplarze) o należytym wykonaniu w ostatnich 3 latach tego typu robót, tj. o wartości zbliżonej do wartości zamówienia. Nie jest określone, czy ma to być łączna wartość robót wykonywanych w ostatnich 3 latach, czy muszą to być duże budowy o wartości jw. Jeden z wykonawców przesłał do nas wykaz robót, które wykonywał w ostatnich 3 latach, z zapytaniem, czy spełnia on warunki podane w specyfikacji. Umieszczając treść zapytania i odpowiedź na stronie internetowej, nie możemy ujawnić źródła zapytania. Co należy w takiej sytuacji zrobić?

Barbara Wysocka


Należy potraktować pytanie wykonawcy jako wyjaśnienie treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia, o ile prośba o wyjaśnienie treści specyfikacji wpłynęła do zamawiającego na co najmniej 6 dni przed terminem składania ofert, a w przypadku przetargu ograniczonego oraz negocjacji z ogłoszeniem, jeżeli zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia - na mniej niż 4 dni przed terminem składania ofert (wymóg taki określa art. 38 ust. 1 ustawy z 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych, dalej: upzp).

W takim przypadku zamawiający przesyła do wykonawcy odpowiedź na jego pytanie, zawierając w niej wyjaśnienie kwestii wymaganych dokumentów. Ponadto analogiczne wyjaśnienie wraz z pytaniem zamawiający przekazuje wykonawcom, którym przekazał specyfikację istotnych warunków zamówienia, bez ujawniania źródła zapytania (tzn. bez podawania danych pytającego wykonawcy). Dodatkowo, jeżeli specyfikacja jest udostępniana na stronie internetowej, pytanie i wyjaśnienie zamawiający zamieszcza również na tej stronie (bez podawania danych pytającego wykonawcy).

W wyniku pytania wykonawcy zamawiający może także zmodyfikować treść specyfikacji.

Zapamiętaj!

Modyfikacja treści specyfikacji wiąże się z koniecznością przedłużenia terminu składania ofert, o ile wprowadzone zmiany powodują, że niezbędny jest dodatkowy czas na wprowadzenie zmian w ofertach. W postępowaniach, w których wartość przekracza tzw. progi unijne, termin na wprowadzenie tych zmian wynosi co najmniej 7 dni.

Dokonanie w specyfikacji zmian jest możliwe w każdym czasie, ale przed upływem terminu składania ofert i nie może dotyczyć kryteriów oceny ofert, warunków udziału w postępowaniu oraz sposobu oceny ich spełniania. Dokonaną w ten sposób modyfikację zamawiający przekazuje niezwłocznie wszystkim wykonawcom, którym przekazano specyfikację, a jeżeli specyfikacja jest udostępniana na stronie internetowej, zamieszcza także na tej stronie.

Podstawa prawna

• Ustawa z 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2006 r. Nr 164, poz. 1163; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 82, poz. 560)

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK