| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Zamówienia publiczne > Od kiedy obowiązuje nowy Wspólny Słownik Zamówień Publicznych

Od kiedy obowiązuje nowy Wspólny Słownik Zamówień Publicznych

Jakie są zasady stosowania wspólnego słownika zamówień publicznych (CPV)? Czy trzeba obecnie sumować wartości zamówień według kodów CPV przy szacowaniu wartości zamówienia?


Wspólny Słownik Zamówień jest systemem klasyfikacji produktów, usług i robót budowlanych stworzonym na potrzeby zamówień publicznych. Wspólny Słownik Zamówień składa się ze słownika głównego, używanego do określenia przedmiotu zamówienia, oraz słownika uzupełniającego, umożliwiającego dodanie informacji o charakterze jakościowym.

15 września 2008 r. wejdzie w życie rozporządzenie Komisji WE nr 213/2008 z 28 listopada 2007 r. zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2195/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie Wspólnego Słownika Zamówień (CPV) (Dz.U. UE L 74 z 15 marca 2008 r.). Rozporządzenie to zmienia dotychczas obowiązujące rozporządzenie (WE) nr 2195/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie Wspólnego Słownika Zamówień (CPV) oraz Dyrektywy 2004/17/WE i 2004/18/WE Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczące procedur udzielania zamówień publicznych w zakresie zmiany CPV. Niniejsze rozporządzenie stosuje się od 15 września 2008 r.

Kwestie dotyczące stosowania Wspólnego Słownika Zamówień (CPV) przez zamawiających w Unii Europejskiej reguluje obecnie rozporządzenie Komisji (WE) Nr 2151/2003 z 16 grudnia 2003 r. Zgodnie z postanowieniami tego rozporządzenia stosowanie kodów CPV do określania przedmiotu zamówienia przez zamawiających z obecnych państw członkowskich UE stało się obowiązkowe z 20 grudnia 2003 r. Polskie prawo zamówień publicznych przewiduje obowiązek stosowania klasyfikacji CPV począwszy od dnia akcesji Polski do UE, tzn. od 1 maja 2004 r. (art. 227 pkt 2 w związku z art. 30 ust. 4).

Do 12 września 2008 r. zewnętrzni podwykonawcy będą zobowiązani przekazać Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich wszystkie ogłoszenia, które zostały sporządzone z wykorzystaniem słownika CPV z 2003 roku. Ogłoszenia te zostaną następnie opublikowane 16 września 2008 r., który jest ostatnim dniem wykorzystania starych kodów CPV. Wszystkie ogłoszenia sporządzone zgodnie z nowym słownikiem CPV z 2008 roku będą wstrzymane przed ich publikacją, do czasu przygotowania oficjalnego Dziennika Unii Europejskiej 17 września, tj. pierwszego dnia, w którym będą publikowane ogłoszenia wykorzystujące kody nowego słownika CPV z 2008 roku.

Użytkownicy systemów eNotices i eSender będą mogli korzystać z nowej wersji Wspólnego Słownika Zamówień od chwili jego wejścia w życie, tj. 15 września 2008 r.

Urząd Zamówień Publicznych poinformował, że ogłoszenia zawierające kody CPV z 2003 roku, które do niego dotrą po tym dniu za pośrednictwem poczty, faksu lub poczty elektronicznej, nie będą akceptowane. Należy wziąć bowiem pod uwagę fakt, że nie będzie możliwości równoległego wykorzystania dwóch wersji słownika CPV, do wykorzystania pozostaną tabele zgodności ułatwiające wprowadzanie zmian. Komisja Europejska jest w trakcie opracowania dokumentu, który będzie ułatwiał poruszanie się w CPV 2008. Jego angielska wersja powinna zostać udostępniona 15 września 2008 r.; wersje w oficjalnych językach krajów członkowskich będą udostępniane sukcesywnie.

Nie ma obecnie obowiązku sumowania wartości zamówień według kodów CPV przy szacowaniu wartości zamówienia. Obowiązek ten został zniesiony nowelizacją prawa zamówień publicznych z 2006 roku. Dotyczył on usług i dostaw powtarzających się okresowo, czyli takich, które nie mogą zostać zrealizowane poprzez jednorazowe świadczenie. Artykuł 34 prawa zamówień publicznych stanowi, że podstawą ustalenia wartości zamówień na usługi lub dostawy powtarzające się okresowo jest łączna wartość zamówień tego samego rodzaju.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dla ułatwienia sobie pracy i zachowania kontroli nad udzielanymi zamówieniami korzystać z zakupionego programu pozwalającego rejestrować zakupy. Można również dokonywać czynności grupowania zamówień, posługując się Wspólnym Słownikiem Zamówień CPV, albo robić to według własnego uznania, zachowując przy tym staranność, rozsądek i logikę.

Czynności sumowania zamówień według kodów CPV dokonuje się tylko na potrzeby ogłoszenia informacyjnego o planowanych w terminie 12 miesięcy zamówieniach lub umowach ramowych, o których mowa w art. 13 ustawy prawa zamówień publicznych. Po nowelizacji z kwietnia 2007 r. nie jest to już jednak obowiązkiem. Należy to do wyłącznej decyzji zamawiającego.

Słownik CPV dostępny jest w postaci łatwego do przeglądania drzewa na stronach TED: http://ted.europa.eu/ oraz na stronie www. klasyfikacje.pl/CPV.

KATARZYNA BARAŃSKA

radca prawny, Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy

PODSTAWA PRAWNA

• Rozporządzenie Komisji WE nr 213/2008 z 28 listopada 2007 r. zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2195/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie Wspólnego Słownika Zamówień (CPV) (Dz.U. UE L 74 z 15 marca 2008 r.).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Resiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »