| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Zamówienia publiczne > Unieważnienie postępowania a cena najkorzystniejszej oferty

Unieważnienie postępowania a cena najkorzystniejszej oferty

Wszczynając postępowanie o udzielenie zamówienia, zamawiający ma obowiązek z należytą starannością oszacować wartość zamówienia. W naszej jednostce na tym etapie ustalane jest również przyporządkowanie planowanych wydatków do paragrafów klasyfikacji budżetowej. W ślad za ustaloną szczegółowością bezpośrednio przed otwarciem ofert zamawiający podaje kwotę, jaką zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia w rozgrupowaniu według paragrafów. Czy zamawiający ma podstawę prawną unieważnienia postępowania, gdy cena najkorzystniejszej oferty przewyższa kwotę w jednym z paragrafów, którą może on przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia?


Tak, zgodnie z art. 93 ust. 1 pkt 4 ustawy z 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych, zamawiający zobowiązany jest unieważnić postępowanie o udzielenie zamówienia, jeżeli cena najkorzystniejszej oferty przewyższa kwotę, którą zamawiający może przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia.

Z przedstawionych informacji wynika, że zamawiający nie dysponuje kwotą pozwalającą mu dokonać zakupu komputerów po cenie oferowanej przez wykonawcę. A zatem postępowanie należy unieważnić.

Od kwoty, jaką zamawiający może przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia, należy odróżnić kwotę, która zamawiający podaje przed otwarciem ofert. Zgodnie bowiem z art. 86 ust. 3 upzp, bezpośrednio przed otwarciem ofert zamawiający podaje kwotę, jaką zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia. Kwota ta niekoniecznie musi być tożsama z kwotą, jaką zamawiający może przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia.

Podstawa prawna

• Ustawa z 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 223, poz. 1655)

reklama

Ekspert:

Józef Edmund Nowicki

CONEXIS Kancelaria Zamówień Publicznych

Źródło:

Rachunkowość Budżetowa

Zdjęcia


Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

mKsiegowa.pl program księgowy

mKsiegowa.pl to program księgowy online dla spółek, stowarzyszeń i fundacji. Magazyn online. Efaktura.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »