| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Zamówienia publiczne > Jak prawidłowo przedłużyć wadium w zamówieniu publicznym

Jak prawidłowo przedłużyć wadium w zamówieniu publicznym

Czy dla skutecznego przedłużenia wadium w formie gwarancji bankowej wystarczy powiadomienie zamawiającego, czy też wykonawca powinien dostarczyć odpowiedni dokument potwierdzający fakt przedłużenia gwarancji?


Celem wadium jest zabezpieczenie interesów zamawiającego, na wypadek odmowy podpisania umowy przez wykonawcę, którego oferta została uznana za najkorzystniejszą. Istotne jest, by oferta była zabezpieczona wadium przez cały okres, w jakim wykonawca jest nią związany. Sankcję za nieprawidłowości w tym zakresie przewiduje przepis art. 24 ust. 2 pkt 4 p.z.p., zgodnie z którym wykonawca, który nie wniesie wadium bądź też nie przedłuży ważności wadium wniesionego, podlega wykluczeniu z postępowania, a to skutkuje odrzuceniem jego oferty.

Zgodnie z treścią przepisu art. 45 ust. 3 p.z.p. wadium wnosi się przed upływem terminu składania ofert. Powstaje zatem pytanie, kiedy można uznać wadium za wniesione oraz kiedy wadium zostaje skutecznie przedłużone w przypadku gdy nastąpi przedłużenie terminu związania ofertą. Problem w zasadzie nie dotyczy sytuacji, w której wadium zostało wniesione w pieniądzu. Jednak pytanie to pozostaje aktualne w odniesieniu do bodaj najpopularniejszej formy wadium, jaką jest gwarancja bankowa (ubezpieczeniowa), w szczególności wobec faktu, iż w praktyce wykonawcy ubiegający się o udzielenie zamówienia publicznego nadal popełniają poważne błędy w tym zakresie.

Wadium w formie gwarancji jest wniesione, z chwilą gdy zamawiający otrzymał stosowny dokument, a zatem, gdy gwarancja znajduje się fizycznie w posiadaniu zamawiającego. Ta sama reguła ma zastosowanie w razie przedłużania ważności wadium. Nie wystarczy samo uzyskanie od gwaranta oświadczenia potwierdzającego przedłużenie ważności wadium, kluczowe jest, aby dokument ten dotarł do zamawiającego przed upływem ważności pierwotnego dokumentu. W przeciwnym razie wadium nie zostanie skutecznie przedłużone, co oznacza niespełnienie warunku zabezpieczenia oferty przez cały okres związania nią wykonawcy. Błędem zatem jest, gdy wykonawca, przedłużając gwarancję, zachowuje aneks u siebie w szufladzie,.

W przypadku wniesienia wadium w formie gwarancji dla skutecznego przedłużenia jego ważności wykonawca powinien dostarczyć odpowiedni dokument do zamawiającego i to jeszcze przed upływem ważności dokumentu pierwotnego. Przedłużenie wadium bez jego przedłożenia w odpowiednim czasie u zamawiającego powoduje, że oferta nie jest właściwie zabezpieczona. Przerwa w ważności wadium w okresie związania ofertą oznacza, że nie zostaje spełniony warunek zabezpieczenia oferty przez cały okres związania nią wykonawcy, w konsekwencji zaś wykonawca, który ją złożył, podlega wykluczeniu.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Irena Skubiszak-Kalinowska, radca prawny z ISK Kancelaria Radcy Prawnego

IRENA SKUBISZAK-KALINOWSKA

radca prawny z ISK Kancelaria Radcy Prawnego

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK