REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustawa o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej – zmiany w podatku akcyzowym

Deloitte
Audyt, konsulting, zarządzanie ryzykiem, doradztwo finansowe, podatkowe i prawne
Ustawa o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej – zmiany w podatku akcyzowym
Ustawa o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej – zmiany w podatku akcyzowym
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Ustawa z 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej, która weszła w życie 1 stycznia 2015 r. wprowadziła również kilka istotnych zmian w zakresie podatku akcyzowego.

Co się zmienia?

Autopromocja

Wprowadzenie wiążącej informacji akcyzowej (WIA)

Nowelizacja wprowadza nową instytucję - wiążącą informację akcyzową (WIA). Dzięki niej podatnicy mogą otrzymać w drodze decyzji określenie: (i) klasyfikacji danego wyrobu dla potrzeb akcyzy albo (i) rodzaju wyrobu akcyzowego przez jego opis pozwalający na prawidłowe opodatkowanie, organizację obrotu lub oznaczanie znakami akcyzy.

Moc wiążąca WIA wobec organów obejmuje wyłącznie podmiot, dla którego została wydana w zakresie zdarzeń i transakcji, które będą mieć miejsce po jej wydaniu.

Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik

Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (książka)

Ułatwienia dotyczące obrotu olejem opałowym

Po wejściu w życie nowelizacji oświadczenia o przeznaczeniu oleju opałowego mogą być składane w umowie pomiędzy sprzedawcą a nabywcą tego wyrobu.

Ponadto braki formalne oświadczeń o przeznaczeniu oleju opałowego i miesięcznych zestawień tych oświadczeń nie skutkują już utratą prawa do zastosowania stawki podstawowej. Jednocześnie ustawa przewiduje, że stawka sankcyjna ma zastosowanie dopiero, gdy organy podatkowe ustalą, że sprzedany olej opałowy nie został zużyty do celów opałowych lub gdy nie jest możliwe ustalenie nabywcy tego oleju.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż nowe przepisy znajdują zastosowanie również do postępowań wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie ustawy deregulacyjnej, czyli przed 1 stycznia 2015 r.

Wskaźniki i stawki

Co to oznacza?

· Możliwość uzyskania WIA pozwoli podatnikom znacznie ograniczyć ryzyko związane z niewłaściwym klasyfikowaniem wyrobu akcyzowego oraz samochodu osobowego. Dodatkowo dzięki WIA podatnicy mogą istotnie ograniczyć ryzyko podważenia przez organy prawidłowości kwalifikacji danego wyrobu lub wyjaśnić dotychczasowe wątpliwości w tym zakresie.

· Zmiany zasad związanych z obrotem olejem opałowym znacznie uproszczają obowiązki formalne ciążące na podatnikach. Jedną z większych korzyści wynikających z nowelizacji jest również znaczne ograniczenie ryzyka zakwestionowania możliwości zastosowania stawki podstawowej i zawężenie zastosowania stawki sankcyjnej jedynie do sytuacji, w których zostanie stwierdzone, że wyroby zostały zużyte do celów innych niż opałowe lub gdy nie będzie możliwe ustalenie nabywcy tego oleju.

· Ustawa deregulacyjna może mieć szczególnie istotne znaczenie również dla podmiotów, u których trwają obecnie kontrole bądź postępowania podatkowe w zakresie prawidłowości wypełniania obowiązków związanych z obrotem olejami opałowymi. Bowiem, nowe brzmienie ustawy daje tym podmiotom szansę na pozytywne zakończenie toczących się postępowań.

Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia

Co warto zrobić?

Ustawa  z 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej weszła w życie 1 stycznia 2015 r. - Dz.U. poz. 1662.

Podatnicy, których dotyczą zmiany mogą rozważyć potrzebę uzyskania WIA. W szczególności należy zweryfikować obecnie wykorzystywane wyroby pod kątem ryzyka zakwestionowania ich klasyfikacji i możliwości uznania za wyrób akcyzowy.


W przypadku podmiotów dokonujących obrotu olejami opałowymi należy rozważyć dostosowanie treści dokumentów handlowych, czy też wewnętrznych procedur do nowych regulacji. Jeżeli toczą się obecnie jakiekolwiek postepowania kontrole bądź postępowania podatkowe lub skarbowe to konieczne jest dokonanie oceny możliwości i sposobu odpowiedniego wykorzystania nowych przepisów.

Kontakt:

Rafał Zajączkowski, Starszy Menadżer w dziale Doradztwa Podatkowego, Warszawa
rzajaczkowski@deloitteCE.com

Patryk Karczewski, Starszy Konsultant w dziale Doradztwa Podatkowego, Warszawa
pkarczewski@deloitteCE.com

Zobacz także: Webcast: Podatek akcyzowy w Polsce - Czego mogą się spodziewać podatnicy akcyzy w 2015 roku?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Deloitte

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    REKLAMA