REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wiążąca Informacja Akcyzowa od 2015 r.

Wiążąca Informacja Akcyzowa od 2015 r.
Wiążąca Informacja Akcyzowa od 2015 r.

REKLAMA

REKLAMA

Ustawa z 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej wprowadza do ustawy o podatku akcyzowym instytucję tzw. Wiążącej Informacji Akcyzowej (WIA), która stanowi swoistą formę indywidualnej interpretacji prawa podatkowego, dającą ochronę jej właścicielowi.

Artykuł pochodzi z

Autopromocja

WIA będzie funkcjonować w podatku akcyzowym obok zwykłych interpretacji oraz celnych Wiążących Informacji Taryfowych, co może wydawać się zbędnym „zamieszaniem”. Jednak WIA nie tylko stanowi ich połączenie, ale jednocześnie zawiera w sobie mechanizmy dostosowujące te dwie pierwsze instytucje do realiów akcyzy.

Dlaczego Wiążąca Informacja Akcyzowa jest potrzebna

Specyfika podatku akcyzowego (w szczególności jego selektywność, a nie powszechność, jak VAT) skutkuje tym, że o opodatkowaniu danych towarów decyduje nie tylko to, czy dokonano wobec nich odpowiednich czynności lub zaistniał z ich udziałem dany stan faktyczny, który skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego. Znaczenie ma również to, czy dane towary są wyrobami akcyzowymi lub samochodami osobowymi w rozumieniu ustawy o akcyzie.

Ponieważ w wielu przypadkach o klasyfikacji danego towaru jako podlegającego akcyzie decyduje jego klasyfikacja według Nomenklatury Scalonej (czyli według kodów CN), nie można uzyskać skutecznie wiążącej indywidualnej interpretacji prawa podatkowego potwierdzającej (lub nie), że dany towar jest wyrobem akcyzowym lub samochodem osobowym. Problem ten wynika z faktu, iż organy wydające te interpretacje nie są uprawnione do dokonywania klasyfikacji wyrobów do kodów CN i wydają te interpretacje przy założeniu prawidłowości kodów wskazanych przez wnioskodawcę.

Problemu tego nie rozwiązuje do końca istniejąca od 1 września 2010 r. możliwość odpowiedniego stosowania w obrocie krajowym i wewnątrzwspólnotowym Wiążących Informacji Taryfowych, wynikających ze Wspólnotowego Kodeksu Celnego, czyli WIT stosowanych w sprawach celnych. Na przeszkodzie temu stoi fakt, że zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy akcyzowej zmiany w kodach CN nie mają wpływu na opodatkowanie akcyzą, jeżeli nie zostały wprowadzone do ustawy akcyzowej. Ponieważ więc zmiany do kodów CN następują corocznie z dniem 1 stycznia, a jednocześnie nigdy nie dokonano zmiany oznaczenia kodów CN w treści ustawy akcyzowej i załącznikach do niej, więc w praktyce zastosowanie mają tylko i wyłącznie te WIT, które odnoszą się do klasyfikacji CN z 6 grudnia 2008 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Dodatkowym problemem jest to, że część wyrobów zdefiniowana jest w ustawie akcyzowej w sposób opisowy, w związku z czym dochodzi do rozbieżności, gdyż opisy te w niektórych okresach nie były zgodne z opisami klasyfikacji CN, więc występowały przypadki, gdy np. podmiot posiadający WIT na cygara płacił cło od nich jak od cygar, ale jednocześnie płacił akcyzę jak od tytoniu do palenia. Równie zdradliwa jest klasyfikacja tzw. wyrobów pośrednich (alkoholi), gdyż klasyfikuje się je do tych samych kodów CN co wina i napoje fermentowane (odpowiednio CN 2204 i 2205 oraz 2206), ale akcyza na nie wynosi 318 zł za hektolitr zamiast 158 zł za hektolitr. Ponadto do końca 2014 r. WIT można było stosować tylko do wyrobów akcyzowych, a dopiero od 1 stycznia 2015 r. ich stosowanie rozszerzone zostanie również na samochody osobowe.

Ze względu na te problemy ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie WIA, która ma być stosowana w tych sytuacjach, gdy zwykłe interpretacje oraz WIT są ułomne.

Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik

PRZYKŁAD

Jeżeli podatnik we wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego wskaże, że według niego dany towar zaklasyfikowany jest do kodu CN 1234 23 23, to dyrektor izby skarbowej dokona oceny wskazanego stanu faktycznego, przyjmując, iż jest to prawda. Skutkiem będzie to, że jeśli prawidłowa klasyfikacja tego towaru jest inna, to wydana interpretacja nie stanowi żadnej ochrony dla jej posiadacza. O fakcie tym podatnik jest oczywiście informowany. Na przykład Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji z 19 lipca 2012 r. (sygn. IPTPP3/443A-81/12-5/KK) obszernie wyjaśnił, że:

(...) kwestie dotyczące klasyfikacji statystycznych nie mieszczą się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). W związku z powyższym tutejszy Organ nie jest uprawniony do oceny stanowiska Wnioskodawcy dotyczącego klasyfikacji statystycznej wyrobów. Za prawidłową klasyfikację wyrobu odpowiedzialny jest bowiem Wnioskodawca. Zasadą jest, że Zainteresowany podmiot sam klasyfikuje swoje produkty (wyroby) wg zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach. Z powyższych przepisów wynika zarazem, że przedmiotem interpretacji może być jedynie ocena stanowiska Wnioskodawcy w odniesieniu do przedstawionej we wniosku sytuacji (przedstawionego zdarzenia przyszłego) obejmującego zawartą klasyfikację wyrobu.

Dorota Kowalczyk


Cały artykuł dostępny na INFORFK: Wiążąca Informacja Akcyzowa od 2015 r. – nowość dla podatników akcyzy

Artykuł omawia nową formę indywidualnej interpretacji podatkowej dla podatników akcyzy, która zacznie funkcjonować z początkiem 2015 r. Tekst podpowiada:

- kto i w jakim celu powinien uzyskać WIA

- jak uzyskać WIA

- jakie będą opłaty za uzyskanie WIA

- kiedy WIA nie zostanie wydana.


Czytaj także na INFORFK:

"Zmiany w wiążącej informacji akcyzowej" >>

"Zmiany w ustawie akcyzowej w 2015 r." >>

„Obrót węglem – najczęściej popełniane błędy, które powodują obowiązek zapłaty akcyzy” >>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: InforFK

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    Zmienia się odpowiedzialność związana z klasyfikacją towarów. Przewoźnicy mogą zapłacić mandat karny

    Znajomość prawidłowej klasyfikacji towarów to podstawa właściwego zgłoszenia celnego w procedurach celnych wywozowych i przywozowych, a także przy określaniu stawki cła i podatku VAT w sprzedaży wewnątrz UE. Wprowadzany właśnie w życie unijny Import Control System 2 nakłada na przewoźników nowe obowiązki. – Firmy transportowe biorą pełną odpowiedzialność za towar wprowadzany na obszar Unii Europejskiej. Muszą posiadać wszystkie dane na temat stron transakcji i HS kodów towarów – wyjaśnia Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

    REKLAMA