| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Akcyza > Rozliczanie i dokumentacja > Wiążąca Informacja Akcyzowa (WIA) - zasady stosowania

Wiążąca Informacja Akcyzowa (WIA) - zasady stosowania

Z początkiem stycznia 2015 r. weszła w życie zmiana ustawy o podatku akcyzowym, wprowadzająca na gruncie tej ustawy nową instytucję, czyli Wiążącą Informację Akcyzową (WIA). Celem tej nowej instytucji jest umożliwienie uzyskania od właściwego organu podatkowego wiążącej organy podatkowe informacji w zakresie klasyfikacji według Nomenklatury Scalonej wyrobów akcyzowych i samochodów osobowych lub określenia rodzaju wyrobów akcyzowych.

Korzyści z posiadania WIA

Wiążąca Informacja Akcyzowa według MF niesie dla podatników następujące korzyści:

- WIA ułatwia stosowanie przepisów ustawy o podatku akcyzowym,

- WIA daje poczucie bezpieczeństwa, bowiem wiąże organy podatkowe wobec podmiotu, na rzecz którego została wydana (tylko w odniesieniu do wyrobów akcyzowych i samochodów osobowych, wobec których czynności podlegające opodatkowaniu akcyzą zostały dokonane po dniu, w którym informacja została wydana),

- ułatwia podmiotom posiadającym WIA relacje z organami podatkowymi.

- WIA w połączeniu z interpretacją indywidualną dają całokształt wiedzy w zakresie interpretacji przepisów ustawy o podatku akcyzowym i obowiązków z niej wynikających w zakresie danego wyrobu akcyzowego lub samochodu osobowego.

Podatek akcyzowy w Polsce – polemika ISP z Ministerstwem Finansów

Wiążąca Informacja Akcyzowa a indywidualna interpretacja podatkowa

Instytucja Wiążącej Informacji Akcyzowej różni się od indywidualnej interpretacji podatkowej (KIP) tym, że interpretacja indywidualna stanowi wykładnię prawa dokonaną przez właściwe organy podatkowe w odniesieniu do przedstawionego przez wnioskodawcę zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego, które mogą rodzić określone konsekwencje – obowiązki podatkowe, natomiast WIA określa kod klasyfikacji towarowej według Nomenklatury Scalonej CN dla wyrobów akcyzowych i samochodów osobowych lub wskazuje na rodzaj wyrobów akcyzowych.

Największą pewność w obrocie gospodarczym w zakresie podatku akcyzowego daje zatem uzyskanie w pierwszej kolejności WIA, a następnie uzyskanie wobec tak zaklasyfikowanego wyrobu akcyzowego interpretacji indywidualnej w zakresie stosowania przepisów ustawy akcyzowej w odniesieniu do ww. wyrobu.

Należy pamiętać, iż w pierwszej kolejności należy wystąpić o WIA, bowiem w przypadku posiadania interpretacji indywidualnej w odniesieniu do tego samego wyrobu organ podatkowy jest obowiązany z mocy prawa odmówić wydania decyzji WIA.

Przydatne adresy

Adres do korespondencji:

Izba Celna we Wrocławiu
Wydział Wiążącej Informacji Akcyzowej
Ul. Hercena 11
50-950 Wrocław

Siedziba Wydziału Wiążącej Informacji Akcyzowej:

Wydziału Wiążącej Informacji Akcyzowej
ul. Podwale 62 Oficyna A pokój 321
50-010 Wrocław


Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Narzędzia księgowego

reklama

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Forum Doradców Podatkowych

Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »