REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podstawa opodatkowania piwa smakowego akcyzą

 Prawo i Logistyka
PrawoiLogistyka.pl to serwis tematyczny zajmujący się prawnymi aspektami działalności transportowej.
Podstawa opodatkowania piwa smakowego akcyzą
Podstawa opodatkowania piwa smakowego akcyzą

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku opodatkowanie piwa smakowego akcyzą, podstawę opodatkowania powinien stanowić ekstrakt rzeczywisty będący elementem składowym piwa smakowego oraz zawartości alkoholu – takie stanowisko zajął NSA w wyroku z 15 grudnia 2015 r.

Według danych z 2015 r. podatek akcyzowy stanowi czwarty co do wielkości wpływ do budżetu państwa. Akcyzą objęte są takie towary jak paliwa, alkohole, papierosy, czy piwo. W przypadku tego ostatniego sposób wyliczania podstawy opodatkowania uregulowano w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 13 lutego 2009 r. w sprawie metod ustalania parametrów służących do określenia podstawy opodatkowania piwa (Dz.U. z 2009 r., Nr 32, poz. 224).

Autopromocja

Definicja piwa

Zgodnie z art. 94 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym piwem są wszelkie wyroby objęte pozycją CN 2203 00 w nomenklaturze scalonej oraz wszelkie wyroby zawierające mieszaninę piwa z napojami bezalkoholowymi, objęte kodem CN 2206 00, jeżeli rzeczywista objętościowa moc alkoholu w tych wyrobach przekracza 0,5% objętości. Podstawą opodatkowania piwa jest liczba hektolitrów gotowego wyrobu na 1 stopień Plato, a stawka akcyzy na piwo wynosi 7,79 zł od 1 hektolitra za każdy stopień Plato gotowego wyrobu.

Obniżona stawka akcyzy dla piw pochodzących z małych browarów

Jakie parametry służą do określenia podstawy opodatkowania piwa?

Przed wskazaniem sposobu wyliczania podstawy opodatkowania piwa akcyzą warto wyjaśnić pojęcie tzw. brzeczki, która występuje w pierwszym etapie produkcji piwa – tj. wytwarzania. Brzeczka stanowi wyciąg z surowców takich jak chmiel, jęczmień zmieszanych w roztworze wodnym, który następnie poddawany jest dalszym procesom technologicznym i przekształcany w piwo.

Zgodnie z § 3 rozporządzenia w sprawie metod ustalania parametrów służących do określenia podstawy opodatkowania piwa do wyliczenia podstawy opodatkowania piwa stosuję się metodę wyznaczania liczby stopni Plato w piwie gotowym. Za 1 stopień Plato uważa się ułamek masowy o wartości 1% m/m ekstraktu brzeczki podstawowej, obliczony na podstawie zawartości alkoholu oraz zawartości ekstraktu rzeczywistego w gotowym wyrobie. Zawartość ekstraktu brzeczki podstawowej oblicza się z dokładnością do 0,1 procenta. Polska Norma PN-A-79093-2:2000 definiuje metody badań stosowane przy oznaczaniu zawartości alkoholu i ekstraktu rzeczywistego w celu ustalenia ekstraktu brzeczki podstawowej. Według jej wytycznych dla ustalenia brzeczki podstawowej należy stosować tzw. wzór Ballinga, gdzie podstawa opodatkowania piwa zależna jest od ekstraktu, jaki brzeczka piwna miała przed poddaniem jej procesowi fermentacji. Aby obliczyć ten ekstrakt, należy posłużyć się parametrami gotowego piwa, jego zawartością alkoholu i ekstraktu rzeczywistego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rejestracja w podatku akcyzowym – nowe wzory od 1 stycznia 2016 r.


Problemy związane z interpretacją przepisów dla piw smakowych

Sytuacja dotycząca sposobu wyliczenia właściwego podatku akcyzowego komplikuje się wraz z wprowadzeniem do obrotu piw smakowych. Przy wytwarzaniu takich alkoholi producenci obok brzeczki podstawowej dodają do piwa syropy smakowe, których użycie prowadzi do podwyższenia ekstraktu rzeczywistego w wyrobie gotowym. Co zatem należy brać do podstawy opodatkowania piwa smakowego? Interpretacje są różne, ale jedna z nich stanowi, że podwyższona wartość ekstraktu rzeczywistego powinna być brana pod uwagę przy wyliczaniu podstawy opodatkowania podatkiem akcyzowym. Ta interpretacja została podtrzymana przez organy podatkowe oraz Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w sprawie o sygn. III SA/Gl 343/14. Inna mówi nam, że należy wziąć pod uwagę ekstrakt rzeczywisty, a więc brzeczkę piwną przed poddaniem jej procesowi fermentacji jak i sprzed dodania do niej syropu smakowego.

Uproszczenia w podatku akcyzowym od 1 stycznia 2016 r.

Orzeczenie NSA a opodatkowanie piwa smakowego akcyzą

W związku z problematycznym i często odmiennym sposobem interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie sposobu wyliczania podstawy opodatkowania akcyzą piw smakowych sprawa taka wpłynęła do Naczelnego Sądu Administracyjnego. W dniu 15 grudnia 2015 wydał on wyrok o sygn. I GSK 1303/15, gdzie wskazał, że podstawę opodatkowania powinien stanowić ekstrakt rzeczywisty będący elementem składowym piwa smakowego oraz zawartości alkoholu. Należy uznać zatem za niewłaściwe twierdzenie dotychczasowych organów podatkowych, które nakazały przyjąć za podstawę opodatkowania zawartość ekstraktu ogólnego, tj. takiego, do którego dodano już syrop smakowy i nastąpił proces fermentacji i utrwalania piwa.

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (DzU z 2009, Nr 3 poz. 11),

- Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 13 lutego 2009 r. w sprawie metod ustalania parametrów służących do określenia podstawy opodatkowania piwa (DzU z 2009 r., Nr 32, poz. 224),

- Wyrok NSA z dnia 15 grudnia 2015 r. w sprawie o sygn. I GSK 1303/15,

- Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 17 listopada 2014 r. w sprawie o sygn. III SA/Gl 343/14.

Autor: Anna Zakrzewska

Źródło: Prawo i Logistyka

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Będzie nowelizacja Ordynacji podatkowej. Ministerstwo pracuje nad projektem. Podatnicy zyskają.

    Oprocentowanie nadpłaty, powstałej w wyniku orzeczenia TSUE będzie przysługiwać za cały okres, aż do jej zwrotu. Podobnie będzie z nadpłatami powstałymi wskutek wyroków TK.

    Stawki VAT 2024 - zmiany w stawkach obniżonych od 1 kwietnia

    Stawki VAT od 1 kwietnia 2024 roku ulegną zmianie. Pojawi się nowa lista towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 8 proc. Stawka obniżona obejmie m.in. usługi kosmetyczne, manicure i pedicure.

    Fundacja rodzinna - podatkowe konsekwencje zbycia udziałów

    Otaczające nas środowisko prawno-ekonomiczne dynamiczne oddziałuje na wszystkich, dlatego wśród pojawiających się pytań coraz częstszymi są te odnoszące się do fundacji rodzinnej, która zapewnia kuszące preferencje podatkowe.

    Składka zdrowotna 2024. Min. Leszczyna: będą zmiany ale powrót do zasad sprzed Polskiego Ładu zbyt kosztowny

    Jeszcze w bieżącym tygodniu minister zdrowia razem z ministrem finansów przedstawią premierowi Tuskowi propozycje zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Taką informację przekazała 18 marca 2024 r. minister zdrowia Izabela Leszczyna.

    Zmiany w akcyzie od 2025 roku - opodatkowanie saszetek nikotynowych

    Ministerstwo Finansów chce zmienić od 2025 roku przepisy ustawy o podatku akcyzowym w zakresie saszetek nikotynowych. W komunikacie z 18 marca 2024 r. MF przedstawiło propozycje zmian. Resort zaprasza zainteresowanych tymi zmianami na spotkanie w celu uzgodnienia treści tej nowelizacji.

    "Nie stać nas na cztery dni pracy". Jednak skrócenie czasu pracy może ograniczyć zwolnienia

    "Skrócenie czasu pracy, np. do czterech dni w tygodniu nie zostanie zrównoważone przez wzrost zatrudnienia. Produkcja krajowa zmniejszy się, a wraz z nią zmniejszą się dochody ludności" – mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

    Wymiana walut w firmie. Jak to robić z korzyścią dla biznesu?

    Wymiana walut? Pierwsze skojarzenia to zagraniczne wakacje czy kredyt we frankach. Patrząc jednak na oficjalne statystyki wymiany handlowej to firmy operują dziś w wielu walutach. Tym bardziej, że coraz więcej firm prowadzi ekspansję zagraniczną, wychodząc na nowe rynki.

    Zmiany w rachunkowości od 2025 roku. Oprócz JPK KR (księgi rachunkowe) będzie JPK ST (środki trwałe)

    Od 1 stycznia 2025 roku podatnicy objęci podatkiem CIT (osoby prawne) będą mieli obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej i wysyłania ich w tej formie do urzędu skarbowego (tzw. JPK CIT). Aktualnie Ministerstwo Finansów konsultuje struktury logiczne pliku JPK_KR_PD oraz pliku  JPK_ST, a także przygotowuje zmianę projektu rozporządzenia wykonawczego w sprawie dodatkowych danych dołączanych do przekazywanych ksiąg.

    Inflacja 2024. Skokowy wzrost w kwietniu poza górną granicę celu inflacyjnego. Prognoza eksperta

    W marcu 2024 r. inflacja będzie najniższa w całym roku. A już w kwietniu nastąpi skokowy wzrost inflacji, która znajdzie się poza górną granicą celu. Taką prognozę przedstawił ekspert Konfederacji Lewiatan, Mariusz Zielonka. 

    Obligacje skarbowe 2024. Drastyczna obniżka oprocentowania od marca i kwietnia

    Inflacja w Polsce obniża się tak szybko, że jeszcze rok temu wydawało się to niemal nieprawdopodobne. Większość osób to cieszy, ale nie wszystkich. Hamująca inflacja to informacja, która może rozsierdzić osoby posiadające w portfelu detaliczne obligacje skarbowe. W skrajnym przypadku kwietniowa aktualizacja oprocentowania może doprowadzić do spadku stawki z prawie 20% do niewiele ponad 4%. 

    REKLAMA