REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe obowiązki w zakresie ewidencji akcyzowych i ksiąg kontroli od 2017 roku

Deloitte
Audyt, konsulting, zarządzanie ryzykiem, doradztwo finansowe, podatkowe i prawne
Nowe obowiązki w zakresie ewidencji akcyzowych i ksiąg kontroli od 2017 roku
Nowe obowiązki w zakresie ewidencji akcyzowych i ksiąg kontroli od 2017 roku

REKLAMA

REKLAMA

Z upływem 2016 roku zakończył się okres przejściowy, który powinien zostać przez podatników podatku akcyzowego wykorzystany do dostosowania niektórych ewidencji akcyzowych oraz ksiąg kontroli do wymogów wynikających z obowiązującego od 1 stycznia 2016 r. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2015 r. w sprawie ewidencji i innych dokumentacji dotyczących wyrobów akcyzowych i znaków akcyzy (dalej: „rozporządzenie w sprawie ewidencji akcyzowych”).

Ewidencja składu podatkowego

Podmioty, które prowadziły ewidencję składu podatkowego przed 1 stycznia 2016 r. miały obowiązek wprowadzenia stosownych zmian (dostosowania do wymogów rozporządzenia w sprawie ewidencji akcyzowych) w tej ewidencji przed 1 stycznia 2017 roku.

Autopromocja

Wprowadzony okres przejściowy, w przypadku ewidencji składu podatkowego, umożliwiał, z pewnymi wyjątkami, prowadzenie tej ewidencji zgodnie z wymogami przepisów obowiązujących przed 1 stycznia 2016 r. Dotyczyło to m.in. braku obowiązku bez podziału ewidencji na poszczególne części (wyróżniane przede wszystkim z uwagi na status akcyzowy określonych wyrobów akcyzowych lub kategorię wyrobu akcyzowego) oraz podczęści (wyróżniające określone czynności, których przedmiotem są wyroby akcyzowe). Ewidencja mogła również nie zawierać niektórych danych wymaganych przez rozporządzenie w sprawie ewidencji akcyzowych.

Polecamy: Komplet żółtych książek – Podatki 2017

Inne ewidencje

Okres przejściowy do końca 2016 r. został przewidziany również dla ewidencji wyrobów zwolnionych od akcyzy ze względu na przeznaczenie. W tym zakresie, podatnicy, którzy przed 1 stycznia 2016 r. prowadzili tą ewidencję w formie papierowej nie byli zobowiązani jeszcze do 31 grudnia do wprowadzenia wymogu podziału ewidencji na części. Od 1 stycznia 2017 r. taki wymóg już ich dotyczy. Przepisy przejściowe dotyczyły również ewidencji banderol podatkowych oraz ksiąg kontroli. One też przestały obowiązywać z dniem 31 grudnia 2016 r.

Ewidencja wyrobów węglowych i gazowych

Pamiętać również należy, iż wraz z końcem zeszłego roku kalendarzowego upłynął okres na dostosowanie ewidencji wyrobów węglowych oraz ewidencji wyrobów gazowych prowadzonych w formie elektronicznej do wymogów technicznych wynikających z rozporządzenia w sprawie ewidencji akcyzowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do końca 2016 roku wskazane powyżej ewidencje, w przypadku ich prowadzenia w formie elektronicznej, nie musiały spełniać wymogów stawianych programom komputerowym służącym do prowadzenia ewidencji akcyzowych (m.in. wymogu uniemożliwiania usuwanie wpisów czy zapewniania ochrony danych przed zniekształceniem lub ich utratą). Od 1 stycznia 2017 r. muszą spełniać te wymogi, co oznacza, że nie jest już możliwe używanie dowolnego programu komputerowego do prowadzenia tych ewidencji (przykładowo programu MS Excel). Konieczne stało się stosowanie programów, które spełniają wymogi techniczno-formalne, wskazane w rozporządzeniu w sprawie ewidencji akcyzowych.

Nowe rozporządzenie w sprawie ewidencji

Na koniec podkreślić należy, iż jednym z postanowień uchwalonego w lipcu 2016 roku tzw. pakietu paliwowego, jest uchylenie obowiązującego rozporządzenia w sprawie ewidencji akcyzowych z dniem do końca grudnia 2016 r.

Minister Rozwoju i Finansów 21 grudnia 2016 r. wydał nowe rozporządzenie w sprawie ewidencji i innych dokumentacji dotyczących wyrobów akcyzowych i znaków akcyzy (Dz.U. z 2016 r., poz. 2257). Nowe rozporządzenie weszło w życie w dniu 1 stycznia 2017 r.

Sama treść nowego rozporządzenia, poza kwestiami związanymi z ewidencjonowaniem paliw silnikowych, których wytwarzania, obrót lub nabywanie wewnątrzwspólnotowe na rzecz innego podmiotu wymaga uzyskania koncesji, nie przewiduje znaczących zmian dotyczących danych ujmowanych w ewidencjach akcyzowych lub księgach kontroli, ani zmian dotyczących wymogów formalnych stawianych różnym formom ewidencji i ksiąg w porównaniu z poprzednio obowiązującym rozporządzeniem w sprawie ewidencji akcyzowych.


Biorąc powyższe pod uwagę, podmioty prowadzące ewidencje/księgi akcyzowe powinny upewnić się, przed rozpoczęciem nowego roku kalendarzowego, iż dostosowały swoje ewidencje i księgi do wymogów jakie obowiązują od 1 stycznia 2017 r.

Kontakt:
Agnieszka Radzikowska, Menedżer w dziale Doradztwa Podatkowego
aradzikowska@deloittece.com

Więcej informacji na: www.deloitte.com/pl/akcyza

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

REKLAMA