REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozszerzenie kręgu podmiotów uprawnionych do zwrotu akcyzy

Mariański Group
Profesjonalizm & Pasja
Dawid Tomaszewski
Radca prawny
Rozszerzenie kręgu podmiotów uprawnionych do zwrotu akcyzy
Rozszerzenie kręgu podmiotów uprawnionych do zwrotu akcyzy

REKLAMA

REKLAMA

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w wyroku z dnia 19 września 2017 r. potwierdził stanowisko podatnika, że niezgodne z prawem UE są przepisy, które ograniczają możliwość wnioskowania o zwrot akcyzy tylko przez podatnika i pierwszego pośrednika w łańcuchu dostaw.

Zarys stanu faktycznego sprawy

Spółka, której działalności dotyczył przedmiotowy spór, zajmowała się nabywaniem produktów z akcyzą zapłaconą na terytorium RP, nie będąc przy tym podmiotem płacącym akcyzę (podatnik), ani nie nabywając tych produktów bezpośrednio od podmiotu płacącego akcyzę (bezpośredni nabywca od podatnika akcyzy). Osią sporu było rozstrzygnięcie kwestii, czy spółka ma prawo do żądania zwrotu akcyzy, zapłaconej na terytorium kraju i po ich dostawie wewnątrzwspólnotowej lub eksporcie, przy zachowaniu wszelkich wymogów dokumentacyjnych w sytuacji, gdy w łańcuchu transakcji nie działa jako podatnik ani bezpośredni nabywca od podatnika podatku akcyzowego.

Autopromocja

Stanowisko spółki

Zdaniem Spółki w zarysowanym stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym będzie ona uprawniona do zwrotu podatku akcyzowego zapłaconego na terytorium Polski w cenie nabycia wyrobów akcyzowych mimo, że nie jest podatnikiem albo podmiotem, który nabył wyroby akcyzowe od podatnika i dokona ich dostawy wewnątrzwspólnotowej lub eksportu.

Polecamy:  Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Stanowisko organu interpretacyjnego

Minister Finansów w wydanej na rzecz spółki interpretacji indywidualnej nie zgodził się z takim stanowiskiem. Odwołał się do ustawy z 2008 r. o podatku akcyzowym, a konkretnie jej art. 82 ust. 1 i 2. Zdaniem organu interpretacyjnego pozwalają one na uzyskanie zwrotu akcyzy jedynie podatnikowi, który dokonał wewnątrzwspólnotowej wyrobów akcyzowych oraz podmiotowi, który nabył wyroby akcyzowe oraz tego podatnika, zatem a contrario nie są do tego uprawnione inne podmioty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozstrzygnięcie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego

Spółka nie zgodziła się z takim poglądem Ministra Finansów, w związku z czym sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy.

Problematyki tej Sąd nie mógł rozstrzygnąć bez zbadania kwestii czy doszło do sprzeczności przepisów prawa krajowego z przepisami Dyrektywy Rady nr 2008/118/WE. Z jednej strony Spółka podnosiła, że polskie przepisy nieprawidłowo implementowały regulacje z dyrektywy horyzontalnej. Było to wsparte twierdzeniem, że art. 33 ust. 1 i 6 zawiera szerszy krąg podmiotów niż zostało to wskazane w polskiej ustawie o podatku akcyzowym, co w konsekwencji narusza cel określony w dyrektywie Rady.

Zupełnie inaczej twierdził organ interpretacyjny, twierdząc że nie zachodzi sprzeczność między przepisami unijnymi, a krajowymi. Potwierdza to jego zdaniem ustanowione w dyrektywie wymaganie skutecznej weryfikacji zasadności wniosków o zwrot akcyzy i zapobieganie nadużyciom, czego zdaniem organu przejawem jest właśnie ograniczenie podmiotowe do zwrotu akcyzy.

WSA w Bydgoszczy, po rozpatrzeniu argumentów obu stron, przyznał rację Spółce. Jego zdaniem z żadnego przepisu dyrektywy nie wynika ograniczenie podmiotowe do zwrotu akcyzy, a swoboda rozwiązań polskiego ustawodawcy została ograniczona do modyfikacji procedur zwrotu i umorzenia oraz mechanizmów utrudniających nadużycia w zakresie zwrotu podatku – co nie obejmuje wyznaczania węższego kręgu podmiotów uprawnionych do zwrotu akcyzy.

Zdaniem WSA w Bydgoszczy, zdecydowana większość norm zawartych w dyrektywie nr 2008/118/WE ma charakter jasny i bezwarunkowy. W związku z niekwestionowanymi w doktrynie i orzecznictwie zasadami nadrzędności prawa wspólnotowego nad krajowym oraz zasadą bezpośredniego skutku tego prawa, Sąd uznał, że należy bezpośrednio powoływać się na przepisy dyrektywy, zamiast na krajowe przepisy w zakresie podatku akcyzowego.

Przełamanie linii orzeczniczej sądów administracyjnych

Orzecznictwo sądowoadministracyjne, choć wpierw pozostające w rozłamie pomiędzy poglądem prezentowanym przez skarżącą, a utrzymywanym przez organ interpretacyjny zostało ustalone na poziomie Naczelnego Sądu Administracyjnego, zgodnie z zapatrywaniami spółki. Tak między innymi słusznie w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 28 lutego 2017 r. sygn. akt I GSK 2260/15 podniesiono, że nie można dokonywać wykładni przepisów dyrektywy „wbrew zapisom” art. 82 ustawy o podatku akcyzowym, ponieważ naruszałoby to istotę i moc wiążącą dyrektywy. Konieczność takiego rozstrzygnięcia wynika także z analizy Preambuły Dyrektywy, przewidującej konieczność ustalenia tożsamych definicji i warunków wymagalności – z tego powodu na poziomie EU należy doprecyzować kto jest zobowiązany do zapłaty podatku akcyzowego. Podkreślono, że zastosowanie polskich przepisów nt. podatku akcyzowego doprowadziłoby do dwukrotnego zapłacenia podatku, bez możliwości uzyskania jego zwrotu w państwie, gdzie wyrób nie został przeznaczony do konsumpcji. 

Jednocześnie bez rozpatrzenia problematyki możliwości bezpośredniego stosowania prawa UE te rozważania były bezprzedmiotowe. Sąd analizując przepisy unijne i orzecznictwo wypracowane przez Trybunał Sprawiedliwości UE, stwierdził że dyrektywa może być, a nawet powinna bezpośrednio stosowana w takim przypadku. W doktrynie podnosi się, że jednostki mogą powoływać się bezpośrednio na przepisy dyrektywy przyznające im uprawnienia, jeśli spełnione są dwa warunki:

  • przepisy dyrektywy są jasne i bezwarunkowe;
  • państwo członkowskie EU nie transponowało dyrektywy do własnego systemu prawnego bądź dokonało niewłaściwej transpozycji.

Wyrok ten jest kolejnym potwierdzeniem dokonującego się przełamania linii orzeczniczej. Wcześniej istniejąca linia orzecznicza sądów administracyjnych miała odmienny charakter, dowodem czego są wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z Krakowa z 8 grudnia 2015 r. sygn. akt I SA/Kr 1267/15 czy Naczelnego Sądu Administracyjnego z 29 stycznia 2014 r. sygn. akt I FSK 284/13 i z 27 kwietnia 2012 r. sygn. akt I GSK 738/11. Odmienna była argumentacja, gdyż sądy podnosiły iż z przepisu Dyrektywy nie wynika, że nie można unormować danej kwestii, tak jak w art. 82 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym.


Dziś linia orzecznicza ulega pozytywnej zmianie, w kierunku respektującym normy prawa Unii Europejskiej. Jest to niewątpliwie korzystne dla przedsiębiorców, których działalność polega na obrocie wyrobami akcyzowymi. Pozbawienie ich możliwości wnioskowania o zwrot zapłaconej akcyzy na wcześniejszych etapach obrotu prowadziłoby bowiem do podwójnego opodatkowania bez żadnego uzasadnienia prawnego, a tym bardziej ekonomicznego.

Źródła:

- Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 19 września 2017 r. sygn. akt I SA/Bd 655/17

- Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 28 lutego 2017 r. sygn. akt I GSK 2260/15

Dawid Tomaszewski, aplikant radcowski w Departamencie Kontroli Podatkowych w Mariański Group Kancelarii  Prawno-Podatkowej

Łukasz Porada, praktykant w Departamencie Kontroli Podatkowych w Mariański Group Kancelarii  Prawno-Podatkowej

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Nowelizacja ustawy o rachunkowości podpisana. Zmiany dotyczą głównie dużych firm

    Duże firmy będą miały obowiązek firmy obowiązku ujawniania informacji o zapłaconym podatku dochodowym oraz innych informacji w podziale na poszczególne kraje.

    Księgowy nie uwzględnił w rozliczeniach prawie 190 faktur na samochody, czyli dlaczego warto mieć wysokie OC

    Jakie ubezpieczenia OC najczęściej wybierają księgowi i księgowe? Co w ramach polisy przejmuje ubezpieczyciel? Jakie pomyłki bywają najbardziej kosztowne? 

    Fundacja rodzinna nie dla spółki cywilnej

    Fundacja rodzinna może przystępować jedynie do spółek prawa handlowego, które są podatnikami CIT. Natomiast spółka cywilna jest podatnikiem PIT, a nie CIT, a więc nie spełnia wskazanego kryterium. W konsekwencji nie może zostać uznana jako podmiot o podobnym charakterze do spółek prawa handlowego.

    Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR. Jakie argumenty można podnieść przed sądem?

    Niezadowoleni kredytobiorcy coraz częściej kwestionują umowy oparte o wskaźnik referencyjny WIBOR. Okazuje się, że argumentów w oparciu o które można kwestionować WIBOR w umowach kredytowych jest całkiem sporo.  

    Zmiany w zamówieniach publicznych - wprowadzenie certyfikacji wykonawców od 2025 roku. Na początku certyfikacja obejmie wyłącznie zamówienia na roboty budowlane

    Certyfikacja wykonawców w systemie zamówień publicznych, która wejdzie w życie od 2025 roku, ma zapewniać wykonawcom możliwość uzyskania certyfikatu potwierdzającego, że wobec danego wykonawcy nie zachodzą objęte zakresem certyfikacji podstawy wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia, lub że posiada on zdolności i zasoby (np. określone doświadczenie, wykwalifikowaną kadrę) na poziomie wskazanym w certyfikacie, które będzie wykorzystywał do potwierdzania spełniania warunków udziału w postępowaniu.

    Dochody podatkowe budżetu państwa wyniosły 131,4 mld zł. MF podało dane za I kwartał 2024 roku

    Dochody podatkowe budżetu państwa w I kwartale 2024 roku wyniosły 131,4 mld zł i były wyższe w stosunku do wykonania z ubiegłego roku o około 22,2 mld zł (tj. 20,3%) - informuje Ministerstwo Finansów.

    Rodzice tracą prawo do ulgi na dziecko po podwyżkach. Ich pensje przebijają limit dochodów z … 2013 r.

    PIT za 2023 rok: Rodzice po podwyżkach zarabiają za dużo. I wypadają z ulgi na dziecko.  

    Jaka inflacja w Polsce w 2024 roku? W marcu najniższa, w grudniu najwyższa. Średnio ok. 3,5 proc. Stopy procentowe spadną najwcześniej w listopadzie [prognozy ekonomistów]

    Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2024 r. wzrosły rdr o 2,0 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 proc. - podał 15 kwietnia Główny Urząd Statystyczny. Niestety w kolejnych miesiącach nastąpi szybszy wzrost cen żywności i paliw - prognozują ekonomiści. Na koniec roku inflacja ma osiągąć ok. 4,5-4,8 proc. rdr. A średnio w 2024 roku ok. 3,5% rdr.

    Kontrole kadr i ewidencji kierowców w firmie transportowej. Na co zwracają uwagę ITD, PIP, ZUS i inni kontolerzy?

    Prawidłowe rozliczenie kierowców z dobrze prowadzonymi kadrami zapewniają nie tylko optymalizację kosztów, ale przede wszystkim bezpieczeństwo firmy transportowej. Tutaj nie ma równania z jedną niewiadomą. A kontrole ITD i PIP potwierdzają, że pomiędzy kadrami i rozliczeniami kierowców musi istnieć sprzężenie zwrotne.

    W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług

    W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług – z wyjątkiem transportu.

    REKLAMA