| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Akcyza > Ulgi i zwolnienia > Akcyza na cydr 2013

Akcyza na cydr 2013

Stawka akcyzy na cydr spadła od początku 2013 roku do 97 złotych od 1 hektolitra (do końca 2012 r. wynosiła 158 złotych), czyli do poziomu opodatkowania akcyzą piwa. Dotąd, głównie z uwagi na opodatkowania, produkcja tego trunku w Polsce praktycznie nie istniała. Branża szacuje, że w ciągu pięciu lat sprzedaż cydru może osiągnąć wartość około dwóch procent rynku piwa.

Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Ustawa z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej (Dz.U. z 2012 r., poz. 1456) przyniosła m.in. obniżenie stawki akcyzy  na cydr (a także perry, czyli winny gruszecznik) do 97 zł od hektolitra.

Zgodnie z art. 13 ust. 3 dyrektywy Rady 92/83/EWG z dnia 19 października 1992 r. w sprawie harmonizacji struktury podatków akcyzowych od alkoholu i napojów alkoholowych Państwa Członkowskie mają prawo stosować obniżone stawki podatku akcyzowego od wszelkich rodzajów innych napojów przefermentowanych, niemusujących i musujących, o rzeczywistej zawartości alkoholu nieprzekraczającej 8,5 % obj.

Od 1 stycznia 2013 r. stawki akcyzy na napoje fermentowane wynoszą:

1) na cydr i perry o kodach CN 2206 00 31, 2206 00 51 oraz 2206 00 81, o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu nieprzekraczającej 5,0% objętości - 97,00 zł od 1 hektolitra gotowego wyrobu;
2) na pozostałe napoje fermentowane - 158,00 zł od 1 hektolitra gotowego wyrobu.

Cydr, czyli niskoprocentowy jabłecznik, jest od lat bardzo popularny i modny na Zachodzie. Mimo, że Polska jest największym w Europie producentem jabłek, nasz kraj jeśli chodzi o wyrób cydru ciągnie się w europejskim ogonie. Ma się to zmienić właśnie z uwagi na niższą akcyzę na ten wyrób. Producenci i sadownicy już zacierają ręce i liczą na to, że Polska stanie się prawdziwym cydrowym Eldorado.

Elżbieta Pawłowska z Polskiej Rady Winiarstwa liczy na to, że obniżka podatków spowoduje prawdziwy bum na cydr. Polscy producenci mają bowiem wszelkie warunki do produkcji najlepszej jakości cydru.

Ze zmian cieszą się także sadownicy. Prezes Związku Sadowników RP Mirosław Maliszewski mówi, że będą oni mieli kolejnych klientów na swoje jabłka.

Do tego sadownicy będą mogli prowadzić produkcję cydru na własne potrzeby, czyli na przykład pod kątem agroturystyki. Podobnie jak właściciele francuskich winnic polscy sadownicy także będą mogli częstować turystów cydrem w rodzimych gospodarstwach.

Czy cydr jest opodatkowany akcyzą w Polsce?

Akcyza 2013 - droższe papierosy i inne zmiany

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) Radomir Czarnecki/magos

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

N Dorfina – niezależni doradcy finansowi

Doradcy finansowi N Dorfina

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK