| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Akcyza > Ulgi i zwolnienia > Zwolnienie z akcyzy alkoholu etylowego

Zwolnienie z akcyzy alkoholu etylowego

Spółka zamierza rozpocząć produkcję wyrobu akcyzowego w postaci alkoholu etylowego, który będzie przeznaczony do produkcji leków recepturowych w aptekach. Alkohol ten będzie sprzedawany do hurtowni farmaceutycznych, które będą go dalej dystrybuować do aptek. Czy alkohol etylowy (do receptury aptecznej) sprzedawany do hurtowni farmaceutycznych jest zwolniony z akcyzy?

Odpowiedź Krajowej Informacji Podatkowej:

W świetle przepisu § 10 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 8 lutego 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. z dnia 14.02.2013 r. poz. 212) - zwalnia się od akcyzy alkohol etylowy używany do celów medycznych w szpitalach, aptekach i zakładach opieki zdrowotnej, pod warunkiem że będzie stosowany wyłącznie:

  1. przy czynnościach leczniczych lub do zabiegów dezynfekcyjnych powierzchni i przedmiotów mających bezpośredni kontakt z pacjentem;
  2. do wytwarzania leków recepturowych w aptekach.

Natomiast warunki zwolnienia od podatku określone zostały w przepisie § 10 ust. 2 ww. rozporządzenia, który stanowi, iż zwolnienia, o których mowa w ust. 1, stosuje się w przypadkach, o których mowa w art. 32 ust. 3 pkt 1 i 8 ustawy, jeżeli spełnione są warunki, o których mowa w art. 32 ust. 5-11 ustawy.

Analiza zapisów art. 32 ust. 3 pkt 1 i 8 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (tj. Dz. U. z 2011 r. Nr 108, poz. 626 ze zm.), prowadzi do wniosku, iż zwolnienie od akcyzy alkoholu etylowego, stosuje się wyłącznie w przypadku jego dostarczenia ze składu podatkowego na terytorium kraju do podmiotu zużywającego lub zużycia przez podmiot prowadzący skład podatkowy występujący jako podmiot zużywający.

Komisja Nadzoru Audytowego - cele, zadania, przyszłość

Definicja podmiotu zużywającego została zawarta w art. 2 ust. 1 pkt 22 lit. a ustawy, gdzie określono, że podmiot zużywający to podmiot mający miejsce zamieszkania, siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, który wyroby akcyzowe objęte zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie zużywa na cele uprawniające do zwolnienia.

Powyższy zapis wskazuje, że podmiotem zużywającym będzie apteka, która zużyje alkohol etylowy do wytwarzania leków recepturowych.

Tak więc w przypadku, gdy hurtownia farmaceutyczna nie będzie posiadała statusu składu podatkowego zwolnienie, o którym mowa powyżej nie będzie miało zastosowania.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Jan Furtas

konsultant podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »