| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > Kiedy zaliczyć skapitalizowane odsetki do kosztów uzyskania przychodów

Kiedy zaliczyć skapitalizowane odsetki do kosztów uzyskania przychodów

Spółka z o.o. otrzymała w banku kredyt obrotowy na prowadzonym w nim rachunku. Czy odsetki za wykorzystany limit kredytowy naliczone i dopisane do salda debetowego są kosztem uzyskania przychodów spółki? Jeśli tak, to kiedy?

RADA

Odsetki za wykorzystany limit kredytowy są kosztem uzyskania przychodów spółki w momencie ich skapitalizowania (dopisania przez bank do salda debetowego). Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Wydatki na spłatę pożyczek i kredytów nie stanowią, co do zasady, kosztów podatkowych. Wyjątek dotyczy niektórych pożyczek waloryzowanych kursem waluty obcej - art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) updop. Kosztami takimi mogą być także odsetki od kredytów i pożyczek. Dotyczy to:

1) skapitalizowanych odsetek od pożyczek i kredytów oraz

2) naliczonych i zapłaconych albo umorzonych odsetek od pożyczek i kredytów (art. 16 ust. 1 pkt 10 i 11 updop).

Za kapitalizację odsetek uznaje się sytuację, w której do kwoty pożyczonej (pożyczanej) dolicza się odsetki. Od tego momentu skapitalizowane odsetki traktowane są jak część pożyczonej (pożyczanej) kwoty, a więc dalsze odsetki naliczane są m.in. od skapitalizowanych już odsetek. Skapitalizowane odsetki od pożyczek i kredytów stanowią koszt uzyskania w dacie ich kapitalizacji. Stanowisko takie podzielają również organy podatkowe w swych wyjaśnieniach (np. postanowienie Naczelnika II Mazowieckiego US w Warszawie z 17 października 2006 r., nr 1472/ROP1/423-312-27748/06/KM). W konsekwencji odsetki za wykorzystany limit kredytowy stają się kosztem uzyskania przychodów spółki w momencie ich skapitalizowania (dopisania przez bank do salda debetowego).

• art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) i pkt 11 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 19, poz 100

Tomasz Krywan

konsultant podatkowy

reklama

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie 2/201742.90 zł

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Dąbrowska

Ekspert z zakresu doradztwa personalnego  

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »