| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > Jak opodatkować należności licencyjne przekazywane do Włoch i Watykanu

Jak opodatkować należności licencyjne przekazywane do Włoch i Watykanu

Przedmiotem działalności spółki z o.o. jest działalność wydawnicza. Spółka nabyła licencje do praw autorskich na wydanie w Polsce dwóch książek. W przypadku jednej książki należności licencyjne z tytułu autorskich praw majątkowych przekazywane będą spółce mającej siedzibę w Watykanie. Należności licencyjne na wydanie w Polsce drugiej książki będą przekazywane dysponującej tymi prawami spółce mającej siedzibę we Włoszech. Nie jesteśmy powiązani kapitałowo z tymi spółkami. Jak należy opodatkować te należności licencyjne?

RADA

Należności licencyjne przekazywane spółce mającej siedzibę we Włoszech należy opodatkować w Polsce według stawki 10%. Natomiast należności licencyjne przekazywane spółce mającej siedzibę w Watykanie powinny być opodatkowane w Polsce według stawki 20%.

UZASADNIENIE

Podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Polski przez podatników mających siedzibę za granicą przychodów z praw autorskich lub praw pokrewnych ustalony jest w wysokości 20% tych przychodów (art. 21 ust. 1 pkt 1 updop). Przepis ten należy stosować z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Polska (art. 21 ust. 2 updop).

Opodatkowanie należności licencyjnych - Włochy

Kwestię opodatkowania należności licencyjnych przekazywanych spółce mającej siedzibę we Włoszech należy rozpatrywać w oparciu o umowę między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Włoskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania.

Jak rozliczyć należności z tytułu certyfikatu nadanego przez niemiecką spółkę

Zgodnie z art. 12 ust. 1 tej umowy należności licencyjne, powstające w Umawiającym się Państwie (tu: Polsce), wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie (tu: Włoszech), mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie (we Włoszech). Jednak na podstawie art. 12 ust. 2 umowy należności te mogą być także opodatkowane w tym Umawiającym się Państwie (w Polsce), w którym powstają, i zgodnie z prawem tego Państwa (Polski), lecz gdy odbiorca tych należności jest ich właścicielem, podatek ustalony w ten sposób nie może przekroczyć 10% kwoty brutto tych należności. A zatem na podstawie art. 12 ust. 2 umowy i art. 21 ust. 2 updop należności licencyjne przekazywane do Włoch z tytułu praw autorskich na wydanie książki w Polsce będą opodatkowane w Polsce według stawki 10%. Opodatkowanie według tej stawki jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika dla celów podatkowych uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji (art. 26 ust. 1 updop).

PRZYKŁAD

Spółka z o.o. wypłaca należność z tytułu praw autorskich spółce mającej siedzibę we Włoszech. Należność ta wynosi 1000 euro. Spółka z o.o. posiada certyfikat rezydencji spółki we Włoszech. W związku z tym powinna pobrać podatek według stawki 10%, tj. w wysokości 1000 euro x 10% = 100 euro.

Po potrąceniu podatku od należności licencyjnej w wysokości 10% spółka z o.o. przekaże do Włoch kwotę 900 euro (1000 euro - 100 euro). Natomiast zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości równowartości 100 euro (1000 euro x 10%) zapłaci do urzędu skarbowego w złotych (po kursie z dnia transakcji).

Opodatkowanie należności licencyjnych - Watykan

Pomiędzy Polską a Państwem Watykańskim nie została zawarta umowa w sprawie zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu. W przypadku spółki mającej siedzibę w Watykanie nie mają zastosowania postanowienia wymienionej umowy pomiędzy Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Włoskiej. Watykan stanowi bowiem odrębne państwo, które zachowało swoją autonomię. W związku z tym należności przekazywane dla odbiorcy mającego siedzibę w Państwie Watykańskim będą w Polsce opodatkowane według stawki 20%. W tym przypadku nie ma obowiązku posiadania certyfikatu rezydencji, bowiem zastosowanie ma ustawowa stawka podatku.

PRZYKŁAD

Spółka z o.o. wypłaca należność z tytułu praw autorskich spółce mającej siedzibę w Watykanie. Należność ta wynosi 1000 euro. Ponieważ z Państwem Watykańskim Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, to spółka powinna pobrać podatek według stawki 20%, tj. w wysokości 1000 euro x 20% = 200 euro.

Po potrąceniu podatku od należności licencyjnej w wysokości 20% spółka z o.o. przekaże do spółki mającej siedzibę w Watykanie kwotę 800 euro (1000 euro - 200 euro). Natomiast zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości równowartości 200 euro (1000 euro x 20%) zapłaci do urzędu skarbowego w złotych (po kursie z dnia transakcji).

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK