| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > Jak opodatkować należności licencyjne przekazywane do Włoch i Watykanu

Jak opodatkować należności licencyjne przekazywane do Włoch i Watykanu

Przedmiotem działalności spółki z o.o. jest działalność wydawnicza. Spółka nabyła licencje do praw autorskich na wydanie w Polsce dwóch książek. W przypadku jednej książki należności licencyjne z tytułu autorskich praw majątkowych przekazywane będą spółce mającej siedzibę w Watykanie. Należności licencyjne na wydanie w Polsce drugiej książki będą przekazywane dysponującej tymi prawami spółce mającej siedzibę we Włoszech. Nie jesteśmy powiązani kapitałowo z tymi spółkami. Jak należy opodatkować te należności licencyjne?

RADA

Należności licencyjne przekazywane spółce mającej siedzibę we Włoszech należy opodatkować w Polsce według stawki 10%. Natomiast należności licencyjne przekazywane spółce mającej siedzibę w Watykanie powinny być opodatkowane w Polsce według stawki 20%.

UZASADNIENIE

Podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Polski przez podatników mających siedzibę za granicą przychodów z praw autorskich lub praw pokrewnych ustalony jest w wysokości 20% tych przychodów (art. 21 ust. 1 pkt 1 updop). Przepis ten należy stosować z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Polska (art. 21 ust. 2 updop).

Opodatkowanie należności licencyjnych - Włochy

Kwestię opodatkowania należności licencyjnych przekazywanych spółce mającej siedzibę we Włoszech należy rozpatrywać w oparciu o umowę między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Włoskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania.

Jak rozliczyć należności z tytułu certyfikatu nadanego przez niemiecką spółkę

Zgodnie z art. 12 ust. 1 tej umowy należności licencyjne, powstające w Umawiającym się Państwie (tu: Polsce), wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie (tu: Włoszech), mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie (we Włoszech). Jednak na podstawie art. 12 ust. 2 umowy należności te mogą być także opodatkowane w tym Umawiającym się Państwie (w Polsce), w którym powstają, i zgodnie z prawem tego Państwa (Polski), lecz gdy odbiorca tych należności jest ich właścicielem, podatek ustalony w ten sposób nie może przekroczyć 10% kwoty brutto tych należności. A zatem na podstawie art. 12 ust. 2 umowy i art. 21 ust. 2 updop należności licencyjne przekazywane do Włoch z tytułu praw autorskich na wydanie książki w Polsce będą opodatkowane w Polsce według stawki 10%. Opodatkowanie według tej stawki jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika dla celów podatkowych uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji (art. 26 ust. 1 updop).

PRZYKŁAD

Spółka z o.o. wypłaca należność z tytułu praw autorskich spółce mającej siedzibę we Włoszech. Należność ta wynosi 1000 euro. Spółka z o.o. posiada certyfikat rezydencji spółki we Włoszech. W związku z tym powinna pobrać podatek według stawki 10%, tj. w wysokości 1000 euro x 10% = 100 euro.

Po potrąceniu podatku od należności licencyjnej w wysokości 10% spółka z o.o. przekaże do Włoch kwotę 900 euro (1000 euro - 100 euro). Natomiast zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości równowartości 100 euro (1000 euro x 10%) zapłaci do urzędu skarbowego w złotych (po kursie z dnia transakcji).

Opodatkowanie należności licencyjnych - Watykan

Pomiędzy Polską a Państwem Watykańskim nie została zawarta umowa w sprawie zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu. W przypadku spółki mającej siedzibę w Watykanie nie mają zastosowania postanowienia wymienionej umowy pomiędzy Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Włoskiej. Watykan stanowi bowiem odrębne państwo, które zachowało swoją autonomię. W związku z tym należności przekazywane dla odbiorcy mającego siedzibę w Państwie Watykańskim będą w Polsce opodatkowane według stawki 20%. W tym przypadku nie ma obowiązku posiadania certyfikatu rezydencji, bowiem zastosowanie ma ustawowa stawka podatku.

PRZYKŁAD

Spółka z o.o. wypłaca należność z tytułu praw autorskich spółce mającej siedzibę w Watykanie. Należność ta wynosi 1000 euro. Ponieważ z Państwem Watykańskim Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, to spółka powinna pobrać podatek według stawki 20%, tj. w wysokości 1000 euro x 20% = 200 euro.

Po potrąceniu podatku od należności licencyjnej w wysokości 20% spółka z o.o. przekaże do spółki mającej siedzibę w Watykanie kwotę 800 euro (1000 euro - 200 euro). Natomiast zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości równowartości 200 euro (1000 euro x 20%) zapłaci do urzędu skarbowego w złotych (po kursie z dnia transakcji).

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

2BE.pl

Grupa Adweb

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK