| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT-8: Odsetki bankowe wspólnoty mieszkaniowej nie podlegają zwolnieniu

CIT-8: Odsetki bankowe wspólnoty mieszkaniowej nie podlegają zwolnieniu

Dopisywane do rachunku bankowego wspólnoty mieszkaniowej odsetki od wpłat mieszkańców nie są zwolnione z podatku.

Wspólnoty mieszkaniowe mają obowiązek rozliczać się z uzyskanych w ciągu roku podatkowego przychodów - w tym celu składają urzędom skarbowym zeznanie roczne na druku CIT-8. Przepisy podatkowe przyznają zwolnienie z CIT z tytułu dochodów wspólnot mieszkaniowych uzyskanych z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Przepis art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o CIT (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.) ustanawia dwa warunki, których łączne spełnienie powoduje objęcie przychodu wspólnoty mieszkaniowej zwolnieniem z opodatkowania.

Czy wpłacane na konto wspólnoty odsetki razem z zaległymi płatnościami czynszowymi można uznać za dochody z gospodarki zasobami mieszkaniowymi?

Adrian Artowicz, dyrektor Departamentu Podatków Bezpośrednich ECDDP, tłumaczy, że odsetki od nieterminowych płatności czynszowych od lokatorów mogą być uznane za przychody z gospodarki mieszkaniowej.

Jego zdaniem wspólnota nie świadczy w tym przypadku jakiejkolwiek dodatkowej usługi na rzecz lokatora pozostającego w zwłoce, a jedynie pobiera odsetki należne jej z tytułu nieterminowej płatności kwot czynszu - dodaje.

Jeśli zatem przychód ten zostanie przeznaczony na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych, to będzie objęty zwolnieniem z opodatkowania. Zwolnienie to nie obejmie natomiast odsetek od środków zgromadzonych na rachunku bankowym wspólnoty (i to bez względu na ich przeznaczenie). Przychód ten nie może zostać uznany za przychód z gospodarowania zasobami mieszkaniowymi.

Ważne

Do przychodów nie zalicza się kwot naliczonych, lecz nieotrzymanych odsetek od należności, w tym również od udzielonych pożyczek (kredytów)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brzezińska Narolski Adwokaci sp.p

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK