| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > Czy powstaną różnice kursowe przy wymianie waluty obcej na inną walutę obcą

Czy powstaną różnice kursowe przy wymianie waluty obcej na inną walutę obcą

Jako spółka z o.o. (podmiot krajowy, kapitał w 100% czeski) zawarliśmy z inną polską spółką kontrakt w euro. Nasze należności będą wpływały na rachunek dewizowy w Czechach (euro), część waluty będzie sprzedawana bankowi w celu uzyskania czeskich koron (CZK) i dokonania zapłaty czeskim podwykonawcom. Czy na operacji wymiany waluty obcej na inną walutę obcą przez bank powstaną podatkowe różnice kursowe?

(...) w wyniku operacji przewalutowania (tj. przeliczenia waluty obcej na inną walutę obcą, np. kredytu w euro na kredyt w dolarach) powstaną różnice kursowe, które jednak nie będą miały związku ze spłatą zobowiązań. Nie będą również wynikać z faktycznego transferu środków w walucie obcej. Nie mogą zostać wobec tego uznane za dodatnie bądź ujemne różnice kursowe wpływające na podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Reasumując powyższe wyjaśnienia, dokonywane przez Spółkę przewalutowanie z EUR na USD będzie neutralne pod względem podatkowym, tj. nie wywoła skutków ani po stronie przychodów, ani po stronie kosztów ich uzyskania. Powstałe na moment tego przewalutowania dodatnie lub ujemne różnice kursowe mają charakter wyłącznie rachunkowy - spowodują zmianę wyrażonej w księgach rachunkowych kwoty zobowiązania (należności).

Organy podatkowe stwierdzały również, że wymiana waluty obcej na inną walutę obcą nie powoduje powstania podatkowych różnic kursowych.

Na zakończenie dodam, że dopiero zapłata kontrahentowi środkami pieniężnymi wyrażonymi w CZK spowoduje powstanie różnic kursowych podatkowych od własnych środków pieniężnych, z tym że liczonych od różnicy pomiędzy pierwotną wartością środków pieniężnych w euro a wartością środków pieniężnych CZK w dniu wypływu (wydatkowania) tych środków pieniężnych.

• art. 15a ust. 2 pkt 3 lub ust. 3 pkt 3 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 165, poz. 1316

Bartosz Ilijn

doradca podatkowy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

UNIT4 POLSKA sp. z o.o.

ekspert z zakresu HRM

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK