| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > Czy powstaną różnice kursowe przy wymianie waluty obcej na inną walutę obcą

Czy powstaną różnice kursowe przy wymianie waluty obcej na inną walutę obcą

Jako spółka z o.o. (podmiot krajowy, kapitał w 100% czeski) zawarliśmy z inną polską spółką kontrakt w euro. Nasze należności będą wpływały na rachunek dewizowy w Czechach (euro), część waluty będzie sprzedawana bankowi w celu uzyskania czeskich koron (CZK) i dokonania zapłaty czeskim podwykonawcom. Czy na operacji wymiany waluty obcej na inną walutę obcą przez bank powstaną podatkowe różnice kursowe?

RADA

Nie, przy zamianie euro na CZK nie powstaną różnice kursowe podatkowe zgodnie z art. 15a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

UZASADNIENIE

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „updop”) nie regulują wprost sytuacji wymiany waluty obcej na inną walutę obcą. Niemniej jednak powstaje pytanie, czy w ten sposób wygenerowane różnice kursowe będą różnicami podatkowymi zgodnie z art. 15a ust. 2 pkt 3 lub ust. 3 pkt 3 updop, czyli różnicami kursowymi od własnych środków pieniężnych.

Zgodnie z wymienionymi przepisami

dodatnie różnice kursowe powstają, jeżeli wartość otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest niższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni.

ujemne różnice kursowe powstają, jeżeli wartość otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest wyższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni.

Dla powstania podatkowych różnic kursowych istotny jest więc wpływ i zapłata (lub inna forma wypływu) środków pieniężnych w walucie obcej.

Czy zatem w sytuacji spółki Czytelnika, tj. w przypadku wymiany waluty obcej na inną walutę obcą, dochodzi do zapłaty lub innej formy wypływu środków pieniężnych?

Nie, pod warunkiem że środki pieniężne są tylko przemieszczane pomiędzy dwoma rachunkami walutowymi należącymi do spółki. W szczególności za wypływ środków pieniężnych nie możemy uznać wypływu z jednego rachunku walutowego i transferu środków do drugiego rachunku walutowego. Za „wypływ” środków pieniężnych należy bowiem uznać przekazanie ich podmiotom trzecim, np. kontrahentowi (jako zapłatę) lub bankowi (jako spłatę kredytu).

WAŻNE!

Za wypływ środków pieniężnych nie można uznać wypływu środków z jednego rachunku walutowego i ich transferu do drugiego rachunku walutowego.

Warto dodać, że powyższe zagadnienie było tematem interpretacji urzędowych wydanych m.in. przez Izbę Skarbową w Poznaniu (interpretacja indywidualna z 27 stycznia 2009 r., nr ILPB3/423-731/08-5/HS, wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu):

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Rzecznik Ubezpieczonych

Rzecznik Ubezpieczonych reprezentuje interesy osób ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych, uczestników pracowniczych programów emerytalnych, osób otrzymujących emeryturę kapitałową lub osób przez nie uposażonych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK