| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > Wypłata dywidendy w formie rzeczowej - brak przychodu po stronie wypłacającej spółki

Wypłata dywidendy w formie rzeczowej - brak przychodu po stronie wypłacającej spółki

W dniu 25 marca 2010 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach wydał wyrok, w którym – wbrew dotychczasowemu stanowisku organów podatkowych – uznał, że wypłata dywidendy w formie rzeczowej nie prowadzi do powstania przychodu po stronie wypłacającej spółki (sygn. I SA/Ke 120/10).

Stan faktyczny, którego dotyczył wyrok wyglądał następująco: zgromadzenie wspólników spółki z o.o. (dalej: „spółka”) miało zamiar podjąć uchwałę o wypłacie udziałowcom dywidendy, tj. zysku, w formie rzeczowej. Przedmiotem dywidendy miała być nieruchomość należąca do spółki, której łączna wartość rynkowa odpowiadała kwocie zobowiązania z tytułu zysku przeznaczonego do podziału.

W związku z powyższym, spółka wystąpiła z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej do Dyrektora Izby Skarbowej (dalej: „organ podatkowy”), zwracając się z pytaniem, czy wypłata dywidendy w formie rzeczowej, w szczególności przekazanie wspólnikom prawa własności nieruchomości, spowoduje po jej stronie powstanie przychodu podatkowego?

Organ podatkowy w odpowiedzi (interpretacji indywidualnej) wskazał, że wypłata dywidendy w formie rzeczowej prowadzi - po stronie spółki - do powstania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia rzeczy zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „ustawa o CIT”), na podstawie którego przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie.

Z powyższym stanowiskiem nie zgodził się WSA i uchylił interpretację indywidualną zaskarżoną przez spółkę. WSA uznał, iż dla powstania przychodu niezbędne jest spełnienie przesłanek wskazanych w art. 12 ust. 1 ustawy o CIT, który nakazuje wnioskować, że nie powstaje przychód, jeżeli podatnik nie otrzymuje żadnego przysporzenia. Odnosząc się do stanu faktycznego sprawy, WSA orzekł, iż z uwagi na cel i charakter dywidendy nie można określić, jakie przysporzenie miałoby powstać po stronie spółki na skutek wypłaty dywidendy w formie niepieniężnej.

Zdaniem WSA, jednostronna czynność prawna, która polega na przeniesieniu prawa własności nieruchomości na wspólnika uprawnionego do dywidendy nie jest czynnością wzajemną, a w szczególności nie jest czynnością odpłatną. W tym kontekście WSA wskazał, że świadczeniu spółki wypłacającej dywidendę w postaci rzeczowej nie odpowiada żadne świadczenie ze strony wspólnika. WSA zauważył również, że dywidenda jest zasadniczo opodatkowana po stronie wspólnika, który ją otrzymuje, a nie po stronie spółki, która ją wypłaca.

Reasumując, WSA w analizowanym wyroku orzekł, iż w przypadku, gdy spółka wypłaca dywidendę w formie rzeczowej (np. przez przeniesienie własności nieruchomości), to po stronie takiej spółki nie powstanie przychód w rozumieniu ustawy o CIT z tytułu odpłatnego zbycia rzeczy, ponieważ nie otrzymuje ona żadnego przysporzenia.

Dariusz Bełza

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

reklama

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Buszan Augustyniak Suchecka Adwokat Radcowie Prawni Spółka partnerska

Ekspert w zakresie nieruchomości, własności intelektualnej, podatków oraz praw przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »