| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > Przekazanie składników majątkowych pracownikom - skutki w CIT

Przekazanie składników majątkowych pracownikom - skutki w CIT

Przekazanie składników majątkowych, zaliczonych do zużywających się stopniowo składników majątku na cele osobiste pracowników podatnika lub innych osób, powoduje konieczność korekty kosztów uzyskania przychodów (wstecz).


Problem - pytania


Podatnicy ponoszą wydatki na nabycie składników majątkowych, które nie zaliczają do środków trwałych z uwagi na niską ich wartość (do 3.500 zł) albo przewidywany okres ich używania krótszy niż rok.

Wydatki na ich nabycie ujmują bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów. Zdarza się, że są one czasowo wykorzystywane w działalności gospodarczej podatników, np. przez pół roku, a następnie - zanim nastąpi ich zużycie (zniszczenie, likwidacja, utrata) - zostają one przekazane na cele osobiste pracowników podatnika lub innych osób.

W związku z tym wątpliwość często stanowi, czy przekazanie, takich czasowo wykorzystanych w działalności gospodarczej składników majątku na rzecz osób trzecich, powinno skutkować wyłączeniem z kosztów wydatków poniesionych na ich nabycie.

 A jeśli tak, to w jaki sposób należałoby dokonać ewentualnego wyłączenia ww. wydatków z kosztów, tj. czy należy korygować koszty proporcjonalnie do okresu używania składników majątku oraz czy przekazanie składników powinno skutkować korektą kosztów (wstecz) czy zmniejszeniem kosztów na bieżąco.

Jak dokonać likwidacji części majątku firmowego

Czy na takich samych zasadach powinny podlegać wyłączeniu z kosztów wydatki na nabycie niskocennych składników majątku, jak i tych, które nie zostały zaliczone do środków trwałych z uwagi na przewidywany, krótki okres ich używania.


Odpowiedź KIP


W ocenie Krajowej Informacji Podatkowej dla rozstrzygnięcia powyższego, istotne znaczenie ma treść przepisu art. 16 ust. 1 pkt 52 ustawy o CIT.

Zgodnie z tym przepisem, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zakup zużywających się stopniowo rzeczowych składników majątku przedsiębiorstwa, niezaliczanych zgodnie z odrębnymi przepisami do środków trwałych - w przypadku stwierdzenia, że składniki te nie są wykorzystywane dla celów prowadzonej działalności gospodarczej, lecz służą osobistym celom pracowników lub innych osób, albo bez uzasadnienia znajdują się poza siedzibą przedsiębiorstwa.

Oznacza to, że przekazanie składników majątkowych, zaliczonych do zużywających się stopniowo składników majątku na cele osobiste pracowników podatnika lub innych osób, powoduje konieczność korekty kosztów uzyskania przychodów (wstecz).

Korekta ta powinna dotyczyć całej kwoty wydatków na nabycie przekazanych składników majątkowych. Dyspozycja powołanego art. 16 ust. 1 pkt 52 ustawy o CIT wyraźnie odnosi się bowiem do wydatków na nabycie, a nie do ich części.

VAT 2013. Zmiany VAT dotyczące fakturowania

Odliczenie VAT od samochodów i paliwa w 2013 r.

Przepis ten nie pozwala na proporcjonalne rozliczenie wydatków na nabycie w stosunku do okresu wykorzystywania składnika majątku dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Proporcjonalne rozliczanie wydatków na nabycie w postaci odpisów amortyzacyjnych dotyczy wyłącznie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

W przepisie art. 16 ust. 1 pkt 52 ustawy o CIT mowa jest o stopniowo zużywających się składnikach majątku nie zaliczonych do środków trwałych. A składnikami takimi mogą być zarówno te, których wartość nie przekracza 3.500 zł, jak i te, których wartość przekracza 3.500 zł, ale przewidywany okres ich używania jest krótszy niż rok.

 Przekazanie, zatem zarówno jednych jak i drugich składników, powinno skutkować wyłączeniem wydatków na ich nabycie z kosztów.

 

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Izabela Żurkowska-Mróz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK