| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > Kary umowne nie są kosztem podatkowym

Kary umowne nie są kosztem podatkowym

Wojewódzki Sąd Administracyjny wydała wyrok w zakresie kar umownych, które są następstwem nienależytego wykonania umów. Zdaniem sądu kary tego rodzaju nie stanowią kosztów podatkowych. Wyrok jest niekorzystny dla podatników.


Kary umowne a koszty podatkowe


Zdaniem WSA w Szczecinie kary umowne, które są następstwem nienależytego wykonania umów nie stanowią kosztu podatkowego z uwagi na brak cech działania celowego, wymaganego przez przepisy. Wydatku tego podatnicy mogliby uniknąć, gdyby przestrzegali zapisów umowy i działali zgodnie z prawem.

WSA rozpatrywał sprawę spółki z o.o., która świadczy usługi medyczne w zakresie opieki zdrowotnej. Wojewódzki NFZ przeprowadził kontrolę w spółce, której przedmiotem była realizacja zapisów umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, i ocenił ją negatywnie. Dyrektor Oddziału NFZ, działając na podstawie zapisów rozdziału 5 (kary umowne) ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, będących załącznikiem do rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, nałożył na spółkę karę umowną. Umowa zawierała zastrzeżenie o karze umownej w razie stwierdzenia niewykonania lub nienależytego wykonania umowy z przyczyn leżących po stronie świadczeniodawcy. Spółka zaliczyła zapłaconą karę umowną do swoich kosztów podatkowych.

Czy obiad z kontrahentem można zaliczyć do kosztów

W trakcie kontroli podatkowej stwierdzono, że spółka zawyżyła koszty uzyskania przychodów, błędnie zaliczając do nich wydatki na zapłatę kary umownej. Zdaniem organu podatkowego naruszony został art. 15 ust. 1 i art. 16 ust. 1 pkt 22 updop. Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji. Spółka wniosła skargę do WSA w Szczecinie.

Sąd uznał, że skarga jest nieuzasadniona. W ocenie sądu nie ulega wątpliwości, że wydatek z tytułu kary umownej nie został poniesiony w celu uzyskania (osiągnięcia) przychodu. Wydatek ten ani nie przyczynił się, ani też nie mógł przyczynić się do jego powstania. Wobec tego należało ocenić, czy poniesiony przez spółkę wydatek został poniesiony w celu zabezpieczenia lub zachowania źródła przychodów. Zdaniem sądu w okolicznościach przedmiotowej sprawy niewątpliwie uiszczenie kary umownej nie zostało jednak poniesione w celu zabezpieczenia lub zachowania źródła przychodów.

Odszkodowanie może być kosztem uzyskania przychodu

Z materiału dowodowego zebranego w sprawie bezspornie wynika, że NFZ nałożył na skarżącą karę w wyniku nienależytego wykonania umowy z przyczyn leżących po stronie świadczeniodawcy. Spółka nie dopełniła bowiem pewnych czynności, które wynikały z umowy łączącej ją z Narodowym Funduszem Zdrowia. Nałożona kara umowna miała charakter sankcyjny, a nie nakierowany na powstanie jakiegokolwiek przychodu czy zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów. Niezależnie od tego, że brak jest związku tego wydatku z przychodem, zdaniem sądu istotne jest też to, że wydatku tego spółka mogłaby uniknąć, gdyby przestrzegała zapisów umowy i działała zgodnie z prawem. Sąd uznał, że nie sposób także zgodzić się ze stanowiskiem spółki, że sporny wydatek był pośrednio związany z uzyskiwanymi przychodami, bowiem od uiszczenia wspomnianej kary umownej zależała dalsza współpraca z NFZ.

Tym samym sąd podzielił stanowisko NSA wyrażone w wyroku z 20 lipca 2011 r., sygn. akt II FSK 460/10, zgodnie z którym, nawet w przypadku gdy odstąpienie od umowy miało na celu zapobieżenie wystąpieniu straty lub jej ograniczenie, wypłacone z tego tytułu odszkodowanie czy też kara umowna nie stanowią kosztów podatkowych.

Wyrok WSA w Szczecinie z 14 czerwca 2013 r. (sygn. akt I SA/Sz 188/13)

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK