| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > Przedmiot leasingu nie generuje przychodu - co z ratami?

Przedmiot leasingu nie generuje przychodu - co z ratami?

Czy w przypadku, kiedy część przedmiotu umowy leasingu chwilowo nie generuje przychodów leasingobiorca może zaliczyć całą miesięczną ratę leasingową do podatkowych kosztów uzyskania przychodów?

Zagadnienie kosztów uzyskania przychodów poruszył także Naczelny Sąd Administracyjny, który w swej uchwale z dnia 12 lipca 2012 roku (sygn. II FPS 2/12) wskazał, że:

 „W analizowanym zakresie za kierunkowe kryterium wykładni art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p. przyjąć trzeba kryterium celu poniesionego kosztu. Wiąże się ono z zamiarem działania podatnika zdeterminowanym na osiągnięcie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie ich źródła, tym samym z istnieniem związku przyczynowego, który wyraża się we wpływie (bezpośrednim lub pośrednim) ponoszonego kosztu na powstanie lub zwiększenie osiąganego przychodu lub we wpływie na zachowanie (...) albo zabezpieczenie jego źródła.”

Czym w takim razie różnią się koszty bezpośrednie od pośrednich? Koszty bezpośrednie to takie, których poniesienie wprost skutkuje uzyskaniem konkretnego produktu/przychodu, a wysokość wygenerowanego przychodu i okres w jakim powstał możliwe są do ustalenia. Natomiast koszty pośrednie to takie, których w ten sposób nie można przypisać do określonych przychodów, aczkolwiek są one racjonalnie uzasadnione i w jasny sposób prowadzą do ich osiągnięcia.

Rozliczanie VAT od najmu, dzierżawy, leasingu

Skoro nie ma już wątpliwości, że raty leasingowe (a także opłaty wstępne) zalicza się do pośrednich kosztów uzyskania przychodów, pozostało pytanie o raty w miesiącach, w których przedmiot umowy leasingu nie generuje przychodów. Spółka P. zawierając umowę z leasingodawcą zobowiązała się do wnoszenia cyklicznych opłat na rzecz leasingodawcy, w zamian za możliwość korzystania z przedmiotu umowy. Wnoszenie opłat leasingowych jest oczywiście niezbędnym elementem każdej umowy leasingu i obowiązek ich wnoszenia jest niezależny od aktualnej sytuacji ekonomicznej korzystającego. Pod warunkiem więc, że przedmiot umowy nie został trwale wycofany z działalności gospodarczej, korzystający zalicza raty  do KUP, bez względu na to, czy przedmiot w danym okresie generuje przychód. W konsekwencji Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy ocenił, że Spółka P. zaliczy raty za leasingowane lokale do KUP mimo tego, iż część przedmiotu leasingu nie generuje chwilowo przychodu.

 

reklama

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Maria Sieńko

Nowe Horyzonty®-Szkolenia dla Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »