| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > Kiedy można opłacać zaliczki kwartalnie

Kiedy można opłacać zaliczki kwartalnie

Spółka rozpoczęła działalność w 2006 r. Jej rok podatkowy (przesunięty) trwa od 1 czerwca do 31 maja. Spółka rozważa wpłacanie zaliczek za okresy kwartalne. Czy jest możliwe przejście na takie rozliczanie w drugim roku działalności? Czy spółka rozpoczynająca działalność ma w każdym przypadku możliwość wyboru takiego systemu wpłacania zaliczek?

RADA

Państwa spółka od 1 czerwca rozpocznie drugi rok podatkowy. W tej sytuacji, jeśli spełnia wymogi uznania jej za małego podatnika, może wybrać kwartalną formę zapłaty zaliczek. Spółka musi pisemnie zawiadomić o swym wyborze właściwy organ podatkowy w terminie do 20 lipca (20. dzień drugiego miesiąca roku podatkowego). Spółka rozpoczynająca działalność ma, co do zasady, prawo wyboru opłacania zaliczek kwartalnie. Przypadki wyłączenia tego prawa opisujemy poniżej.

UZASADNIENIE

Kwartalną metodę opłacania zaliczek mogą wybrać:

l podatnicy rozpoczynający działalność w pierwszym roku podatkowym oraz

l mali podatnicy w każdym czasie (tj. bez względu na fakt, czy jest to ich pierwszy, czy którykolwiek z kolei rok podatkowy).

Warunkiem stosowania metody kwartalnej jest pisemne poinformowanie właściwego dla spółki naczelnika urzędu skarbowego o jej wyborze w terminie do 20. dnia drugiego miesiąca roku podatkowego. Wyraźne wskazanie formy pisemnej przez ustawę wyklucza więc „poinformowanie” urzędu samym działaniem podatnika w postaci dokonywania wpłat kwartalnych. Warto pamiętać, że powyższe zawiadomienie jest skuteczne także w latach następnych, chyba że podatnik w tym terminie zawiadomi pisemnie o rezygnacji z opisanej metody albo przestanie być małym podatnikiem w myśl ustawy.

Z opisu wynika, że rok podatkowy spółki zakończył się 31 maja. Oznacza to, że spółka do 20 lipca ma czas na złożenie stosownego zawiadomienia (20. dzień drugiego miesiąca przyjętego przez spółkę roku podatkowego).

Należy się upewnić, czy spółka jest małym podatnikiem zgodnie z ustawą o podatku dochodowym. Za takiego uważa się podatnika, u którego wartość przychodu (wraz z VAT należnym) ze sprzedaży nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym równowartości 800 000 euro (w 2007 r. to kwota 3 180 000 zł). Do przeliczenia należy zastosować kurs średni NBP z pierwszego dnia roboczego października poprzedniego roku podatkowego, zaokrąglając do 1000 zł.

Jeśli więc spółka spełnia ten warunek (tzn. jest małym podatnikiem zgodnie z art. 4a updop) oraz pisemnie powiadomi właściwego naczelnika, może przejść na kwartalną metodę wpłaty zaliczek. W przypadku spółek rozpoczynających działalność wybór opisanej metody wpłat zaliczek jest w ściśle określonych przypadkach wyłączony. Metody tej nie można stosować, gdy spółka została utworzona:

l w wyniku przekształcenia, połączenia lub podziału albo

l w wyniku przekształcenia spółki lub spółek niemających osobowości prawnej (tj. cywilnej, jawnej, partnerskiej, komandytowej oraz komandytowo-akcyjnej), albo

l przez osoby fizyczne, które wniosły na poczet kapitału uprzednio prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty co najmniej 10 000 euro (wartość tę przelicza się, stosując kurs średni NBP z pierwszego dnia roboczego października poprzedniego roku podatkowego, zaokrąglając do 1000 zł).

Na koniec należy zauważyć, że kwartał według ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych to kwartał roku kalendarzowego. Ma to istotne skutki dla spółki, ponieważ będzie ona zmuszona wpłacać zaliczki w terminach odpowiednio do: 20 lipca 2007 r., 20 października 2007 r., 20 grudnia 2007 r. oraz 20 kwietnia 2008 r., czyli za poszczególne kwartały (lub ich części) roku kalendarzowego, a nie za kwartały swojego (przesuniętego względem kalendarzowego) roku podatkowego. Właściwe rozumienie terminu „kwartał” pozwoli uniknąć negatywnych skutków w postaci odsetek za zaległości podatkowe (tj. zaliczki wpłacone po terminie).

Podstawa prawna

l art. 25 ust. 1b-2 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1589


Marcin Gawlik

konsultant podatkowy

reklama

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Sadowski

Analityk Expandera, ekspert w dziedzinie produktów bankowych i funduszy inwestycyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »