| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > Jak traktować podatkowo wygaśnięcie zobowiązania z pożyczki w przypadku połączenia spółek

Jak traktować podatkowo wygaśnięcie zobowiązania z pożyczki w przypadku połączenia spółek

Spółka X udzieliła w 2005 r. spółce Y pożyczki. Termin spłaty zobowiązania został określony na pięć lat. W 2007 r. nastąpiło połączenie obu spółek poprzez przejęcie spółki X (dotychczasowego wierzyciela) przez spółkę Y (dotychczasowego dłużnika). Czy w przedstawionej sytuacji powstanie w spółce Y przychód z tytułu umorzenia pożyczki?

rada

Połączenie spółek spowoduje wygaśnięcie zobowiązania z tytułu pożyczki w wyniku połączenia w jednej osobie dłużnika oraz wierzyciela. Nie będzie to natomiast umorzenie zobowiązania (jak stwierdzono w zapytaniu) skutkujące uzyskaniem przychodu. Oznacza to, że opisane zdarzenie nie ma skutków podatkowych.

uzasadnienie

Jak stanowi ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodem jest m.in. wartość umorzonych zobowiązań, w tym także z tytułu zaciągniętych pożyczek. Jak stanowią przepisy Kodeksu cywilnego, z umorzeniem mamy do czynienia wtedy, gdy wierzyciel zwalnia dłużnika z długu i jednocześnie dłużnik zwolnienie przyjmuje. Jak słusznie zauważył Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu w decyzji z 28 marca 2007 r. (sygn. PDI/4270-0006/07/PK):

z treści przepisu wynika, że umorzenie to umowa dwustronna i wymaga akceptacji dłużnika. Umorzenie zatem nie następuje z mocy prawa, gdyż przybiera formę umowy konsensualnej pomiędzy wierzycielem i dłużnikiem. Wtedy po stronie dłużnika wystąpi przysporzenie majątkowe, przychód podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 12 ustawy o pdop.

Analiza takich zapisów wskazuje, że w Państwa przypadku nie mamy do czynienia z umorzeniem. Jednocześnie przepisy prawa handlowego stwierdzają, iż w wyniku połączenia spółek z o.o. w trybie przejęcia majątek spółki przejmowanej przenoszony jest na spółkę przejmującą. Na spółkę przejmującą przechodzą wszelkie prawa i obowiązki spółki przejętej (sukcesja uniwersalna). Może to spowodować (jak w omawianym przypadku), że spółka przejmująca stanie się jednoczenie wierzycielem i dłużnikiem z tego samego tytułu prawnego. W takiej sytuacji wzajemne prawa i obowiązki ulegają wygaśnięciu.

Podstawa prawna

l art. 12 ust. 1 pkt 3 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 251, poz. 1847

l art. 491 i 494 ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych - Dz.U. Nr 94, poz.1037; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

l art. 508 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 133, poz. 935


Marcin Gawlik

konsultant podatkowy

reklama

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Blog Prawa Zamówień Publicznych

Opinie prawników specjalizujących się w prawie zamówień publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »