| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > Jak ustalić przychód z umorzenia lub przedawnienia zobowiązania

Jak ustalić przychód z umorzenia lub przedawnienia zobowiązania

Czy przedawnione lub umorzone zobowiązania stanowią przychody w kwocie brutto czy netto? Czy spółka powinna je zaliczyć do przychodów łącznie z podatkiem od towarów i usług?

rada

Tak, w przypadku przedawnienia lub umorzenia zobowiązań po stronie dłużnika powstaje przychód w wartości brutto tych wierzytelności.

uzasadnienie

Wartość umorzonych lub przedawnionych zobowiązań, w tym z tytułu zaciągniętych pożyczek (kredytów), stanowi przychód (art. 12 ust. 1 pkt 3 updop). Wyjątek stanowią umorzone pożyczki z Funduszu Pracy i sytuacje, w których umorzenie zobowiązań jest związane z:

a) bankowym postępowaniem ugodowym w myśl przepisów o restrukturyzacji finansowej przedsiębiorstw i banków, lub

b) postępowaniem upadłościowym z możliwością zawarcia układu w myśl przepisów prawa upadłościowego i naprawczego, lub

c) realizacją programu restrukturyzacji na podstawie odrębnych ustaw (art. 12 ust. 4 pkt 8 updop).

W przypadku umorzonego (przedawnionego) zobowiązania mamy do czynienia z sytuacją, w której jego kwota netto została uprzednio zaliczona do kosztów podatkowych. Naliczony zaś w momencie zakupu towarów lub usług VAT został odliczony w deklaracji VAT-7 od podatku należnego. Zobowiązanie zostało więc niejako „odliczone” w kwocie brutto. Dlatego przychód dla korzystającej z umorzenia lub przedawnienia spółki stanowi cała wartość zobowiązania (łącznie z VAT).

WAŻNE!

Przychód spółki stanowi kwota brutto umorzonego lub przedawnionego zobowiązania.

Podsumowując, z uwagi na to, że umorzeniu i przedawnieniu podlega cała wynikająca z faktur kwota zakupu (kwota brutto), to kwota ta stanowi też przychód. VAT nie jest tu już podatkiem naliczonym, tylko też zobowiązaniem. Takie stanowisko zostało potwierdzone także w odpowiedzi na podobne pytanie opublikowane na stronie internetowej Krajowej Informacji Podatkowej (http://www.kip.mofnet.gov.pl) w dziale „Najczęściej zadawane pytania” (odpowiedź na pytanie nr 8 w zakładce Podatek dochodowy od osób prawnych).

Podstawa prawna

l art. 12 ust. 1 pkt 3 i ust. 4 pkt 8 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 251, poz. 1847


Sławomir Biliński

konsultant podatkowy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK