| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na szkolenie członków rady nadzorczej

Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na szkolenie członków rady nadzorczej

Spółka z o.o. sfinansowała dwóm członkom rady nadzorczej szkolenie w zakresie controllingu i rachunkowości. Czy wydatek ten, ze względu na przedmiot szkolenia, może zostać zaliczony do kosztów spółki? W jaki sposób nakłady na szkolenie powinni opodatkować członkowie rady nadzorczej?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy się odwołać do art. 13 pkt 7 updof. Ponieważ ustawodawca posłużył się określeniem „przychody” otrzymywane przez osoby należące m.in. do rad nadzorczych, to należy uznać, że dodatkowe świadczenia ponoszone za członków rad nadzorczych, jeśli wykazują związek z pełnioną przez te osoby funkcją, są przychodami z działalności wykonywanej osobiście.
Takie stanowisko potwierdzają również organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie z 25 listopada 2004 r. nr PD-3/005/2-686/2004/L czytamy, że:
(...) przychody członków rady nadzorczej, w tym także koszty szkolenia tych osób pokryte przez jednostkę, tj. spółdzielnię mieszkaniową, będą stanowić przychód uczestnika szkolenia (członka rady nadzorczej) z tytułu działalności wykonywanej osobiście. Zatem od tego przychodu, w myśl art. 41 ust. 1 oraz art. 42 ust. 1 ww. ustawy, spółdzielnia mieszkaniowa jako płatnik dokonujący wypłaty tych należności ma obowiązek pobrać i przekazać do właściwego urzędu skarbowego zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości 19% należności.

Podstawa prawna
• art. 219, art. 220 ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych - Dz.U. Nr 94, poz. 1037; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540
• art. 13 pkt 7, art. 20 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 35, poz. 219
• art. 15 ust. 1, art. 16 ust. 1 pkt 38a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 251, poz. 1847

Wioletta Bukowska
ekspert w zakresie podatków dochodowych

reklama

Autor:

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »