| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na szkolenie członków rady nadzorczej

Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na szkolenie członków rady nadzorczej

Spółka z o.o. sfinansowała dwóm członkom rady nadzorczej szkolenie w zakresie controllingu i rachunkowości. Czy wydatek ten, ze względu na przedmiot szkolenia, może zostać zaliczony do kosztów spółki? W jaki sposób nakłady na szkolenie powinni opodatkować członkowie rady nadzorczej?

RADA
Dodatkowe świadczenia przyznane członkom rad nadzorczych, oprócz wynagrodzenia z tytułu pełnionej funkcji, nie mogą być przez spółkę zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Dla członków rady nadzorczej wartość opłaconego szkolenia jest przychodem z działalności wykonywanej osobiście.
UZASADNIENIE
Członek rady nadzorczej może pełnić swoją funkcję za wynagrodzeniem albo honorowo. Niezależnie od ustalonego wynagrodzenia, spółka może dokonywać na rzecz członka rady nadzorczej innych świadczeń. Do typowych należą: zwrot kosztów używania prywatnego telefonu, ryczałt za korzystanie z samochodu osobowego, wykupienie szkolenia lub refundacja wydatków poniesionych na ten cel. Z taką właśnie sytuacją mamy do czynienia w przypadku Państwa spółki, która zdecydowała się na finansowanie członkom rady nadzorczej szkolenia w zakresie controllingu i rachunkowości.
Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 38a updop za koszty uzyskania przychodów nie uważa się wydatków na rzecz osób wchodzących w skład rad nadzorczych, komisji rewizyjnych lub organów stanowiących osób prawnych, z wyjątkiem wynagrodzeń wypłacanych z tytułu pełnionej funkcji.
 
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Za koszty uzyskania przychodów nie uważa się wydatków na rzecz osób wchodzących w skład rad nadzorczych, komisji rewizyjnych lub organów stanowiących osób prawnych, z wyjątkiem wynagrodzeń wypłacanych z tytułu pełnionej funkcji.
Oznacza to, że do kosztów spółka ma prawo zaliczyć tylko wynagrodzenia wypłacane członkom rady nadzorczej z tytułu pełnionych przez nich funkcji. Świadczenia dodatkowe nie mogą być ujęte w kosztach, mimo że są związane z działalnością spółki i z uzyskiwanym przez nią przychodem. W związku z tym Państwa spółka nie może wydatków poniesionych na szkolenie członków rady nadzorczej zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
Takie stanowisko potwierdzają również organy podatkowe. W piśmie Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z 14 lipca 2005 r. nr 1472/ROP1/432-168-163/05/PS czytamy, że:
(...) nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów wypłaty dokonywane przez spółkę na rzecz członków rady nadzorczej z tytułu korzystania przez nich z prywatnych telefonów dla celów pełnionej funkcji, jak również wydatki spółki przeznaczone na szkolenie specjalistyczne (z zakresu prawa handlowego, rachunkowości itp.) osób wchodzących w skład rady nadzorczej.
 
Członkowie rad nadzorczych wykonujący swoją funkcję za wynagrodzeniem rozliczają otrzymane kwoty jako przychody z działalności wykonywanej osobiście (art. 13 pkt 7 updof). Powstaje jednak pytanie, czy do tego samego źródła należy zaliczyć także dodatkowe korzyści majątkowe uzyskiwane od spółki.
reklama

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pawłowska

Doradca Podatkowy (nr wpisu 11638)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »