| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > Dochód ze sprzedaży udziałów w spółce wolny od podatku - jeśli przekazany na cele statutowe

Dochód ze sprzedaży udziałów w spółce wolny od podatku - jeśli przekazany na cele statutowe

Jesteśmy związkiem zawodowym. Do niedawna posiadaliśmy udziały w spółce z o.o. Po sprzedaży tych udziałów uzyskaliśmy dochód. Czy dochód ten podlega opodatkowaniu?

Dochód organizacji związkowej ze sprzedaży udziałów posiadanych w spółce prawa handlowego jest zwolniony z podatku dochodowego. Warunkiem jest przeznaczenie tego dochodu wyłącznie na cele statutowe, z wyłączeniem działalności gospodarczej.

Dochód związku zawodowego jest zwolniony z opodatkowania w części przeznaczonej na cele statutowe, z wyłączeniem działalności gospodarczej (art. 17 ust. 1 pkt 39 updop). Wyjątek stanowią dochody uzyskane z działalności, polegającej na:

l wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5% oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali lub dochodów uzyskanych z handlu tymi wyrobami;

l oddaniu środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych do odpłatnego używania na warunkach określonych w art. 17a-17k (dot. opodatkowania stron umowy leasingu).

Opodatkowane są także dochody wydatkowane na cele inne niż statutowe (art. 17 ust. 1a updop).

Poza wyżej wskazanym przepisem ustawa o podatku dochodowym nie zawiera regulacji wyłączających dochód ze zwolnienia ze względu na źródło tego dochodu. Dlatego dochód Państwa związku ze sprzedaży udziałów podlega zwolnieniu z opodatkowania, jeżeli przeznaczyli go Państwo na cele statutowe.

Stanowisko to potwierdza postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z 13 lutego 2007 r., wydane przez Pierwszy Urząd Skarbowy w Gliwicach (sygnatura IUS PDFD1-423/3/07): „dochód Organizacji Związkowej - na uzyskanie którego wpłynie również sprzedaż udziałów posiadanych w spółce prawa handlowego, pod warunkiem że zostanie przeznaczony wyłącznie na cele statutowe, z wyłączeniem działalności gospodarczej - będzie, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wolny od opodatkowania”.

To zwolnienie podatkowe ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i - bez względu na termin - wydatkowany na cele określone w tym przepisie, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodów (art. 17 ust. 1b updop).

Sławomir Biliński

Podstawa prawna:

l ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 251, poz. 1847

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

nazwa.pl

Usługodawca w zakresie rejestracji domen i usług hostingowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »