| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > Dochód ze sprzedaży udziałów w spółce wolny od podatku - jeśli przekazany na cele statutowe

Dochód ze sprzedaży udziałów w spółce wolny od podatku - jeśli przekazany na cele statutowe

Jesteśmy związkiem zawodowym. Do niedawna posiadaliśmy udziały w spółce z o.o. Po sprzedaży tych udziałów uzyskaliśmy dochód. Czy dochód ten podlega opodatkowaniu?

Dochód organizacji związkowej ze sprzedaży udziałów posiadanych w spółce prawa handlowego jest zwolniony z podatku dochodowego. Warunkiem jest przeznaczenie tego dochodu wyłącznie na cele statutowe, z wyłączeniem działalności gospodarczej.

Dochód związku zawodowego jest zwolniony z opodatkowania w części przeznaczonej na cele statutowe, z wyłączeniem działalności gospodarczej (art. 17 ust. 1 pkt 39 updop). Wyjątek stanowią dochody uzyskane z działalności, polegającej na:

l wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5% oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali lub dochodów uzyskanych z handlu tymi wyrobami;

l oddaniu środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych do odpłatnego używania na warunkach określonych w art. 17a-17k (dot. opodatkowania stron umowy leasingu).

Opodatkowane są także dochody wydatkowane na cele inne niż statutowe (art. 17 ust. 1a updop).

Poza wyżej wskazanym przepisem ustawa o podatku dochodowym nie zawiera regulacji wyłączających dochód ze zwolnienia ze względu na źródło tego dochodu. Dlatego dochód Państwa związku ze sprzedaży udziałów podlega zwolnieniu z opodatkowania, jeżeli przeznaczyli go Państwo na cele statutowe.

Stanowisko to potwierdza postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z 13 lutego 2007 r., wydane przez Pierwszy Urząd Skarbowy w Gliwicach (sygnatura IUS PDFD1-423/3/07): „dochód Organizacji Związkowej - na uzyskanie którego wpłynie również sprzedaż udziałów posiadanych w spółce prawa handlowego, pod warunkiem że zostanie przeznaczony wyłącznie na cele statutowe, z wyłączeniem działalności gospodarczej - będzie, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wolny od opodatkowania”.

To zwolnienie podatkowe ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i - bez względu na termin - wydatkowany na cele określone w tym przepisie, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodów (art. 17 ust. 1b updop).

Sławomir Biliński

Podstawa prawna:

l ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 251, poz. 1847

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK