| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > Czy korzystanie z samochodu zastępczego w trakcie leasingu skutkuje obowiązkiem prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu

Czy korzystanie z samochodu zastępczego w trakcie leasingu skutkuje obowiązkiem prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu

Spółka z o.o. leasinguje samochód. Umowa leasingu przewiduje, że w przypadku gdy samochód jest serwisowany, finansujący udostępni samochód zastępczy. Spółka za okres, w którym samochód będzie remontowany (naprawiany), będzie płaciła czynsz leasingowy na tych samych zasadach. Czy w przypadku korzystania z pojazdu zastępczego należy prowadzić ewidencję przebiegu tego pojazdu?


RADA

Jeżeli obowiązek udostępnienia przez finansującego zastępczego samochodu osobowego wynika z umowy leasingu, to wydatki z tytułu jego używania korzystający może zaliczyć do kosztów bez konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu tego pojazdu.

UZASADNIENIE

Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 51 updop nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów wydatków z tytułu kosztów używania, na potrzeby działalności gospodarczej, samochodów osobowych niestanowiących składników majątku podatnika - w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu dla celów podatnika oraz stawki za jeden kilometr przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra. Podatnik jest obowiązany prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu. A zatem koszty używania samochodu osobowego niestanowiącego składnika majątku podatnika mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów tylko w wysokości wynikającej z ewidencji przebiegu pojazdu. Jednakże zgodnie z art. 16 ust. 3b updop powyższy przepis nie dotyczy samochodów osobowych używanych na podstawie umowy leasingu. A zatem obowiązek prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu nie dotyczy samochodów osobowych używanych przez podatnika na podstawie umowy leasingu.

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że samochód zastępczy również jest używany przez spółkę na podstawie umowy leasingu. Obowiązek jego udostępnienia spółce przez finansującego wynika bowiem z umowy leasingu. W związku z powyższym spółka nie musi prowadzić ewidencji przebiegu tego samochodu.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ

Dla samochodów osobowych używanych na podstawie umowy leasingu nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

Analogiczne stanowisko zawarte jest w piśmie Pomorskiego Urzędu Skarbowego z 6 lutego 2007 r. (nr DP/423-0172/06). W piśmie tym czytamy, że:

Pojazd zastępczy używany jest na podstawie umowy leasingu zdefiniowanej w art. 17a pkt 1 updop, co warunkuje wyłączenie stosowania art. 16 ust. 1 pkt 51. (...) Organ podatkowy uznaje za prawidłowe stanowisko Podatnika, iż w sytuacji używania pojazdu zastępczego, o ile obowiązek udostępnienia takiego pojazdu wynika z umowy leasingu zdefiniowanej w art. 17a pkt 1 updop, znajduje zastosowanie przepis art. 16 ust. 3b.

• art. 16 ust. 1 pkt 51 i ust. 3b, art. 17a pkt 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 165, poz. 1169

Krzysztof Wieluński

ekspert w zakresie podatków dochodowych

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Stawski Syty Adwokacka Spółka Partnerska

Specjalista w dziedzinie prawa inwestycji budowlanych, zamówień publicznych, nieruchomości, procesu zarządzania i transakcji nieruchomościami oraz prawa autorskiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK