| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > Czy korzystanie z samochodu zastępczego w trakcie leasingu skutkuje obowiązkiem prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu

Czy korzystanie z samochodu zastępczego w trakcie leasingu skutkuje obowiązkiem prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu

Spółka z o.o. leasinguje samochód. Umowa leasingu przewiduje, że w przypadku gdy samochód jest serwisowany, finansujący udostępni samochód zastępczy. Spółka za okres, w którym samochód będzie remontowany (naprawiany), będzie płaciła czynsz leasingowy na tych samych zasadach. Czy w przypadku korzystania z pojazdu zastępczego należy prowadzić ewidencję przebiegu tego pojazdu?


RADA

Jeżeli obowiązek udostępnienia przez finansującego zastępczego samochodu osobowego wynika z umowy leasingu, to wydatki z tytułu jego używania korzystający może zaliczyć do kosztów bez konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu tego pojazdu.

UZASADNIENIE

Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 51 updop nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów wydatków z tytułu kosztów używania, na potrzeby działalności gospodarczej, samochodów osobowych niestanowiących składników majątku podatnika - w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu dla celów podatnika oraz stawki za jeden kilometr przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra. Podatnik jest obowiązany prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu. A zatem koszty używania samochodu osobowego niestanowiącego składnika majątku podatnika mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów tylko w wysokości wynikającej z ewidencji przebiegu pojazdu. Jednakże zgodnie z art. 16 ust. 3b updop powyższy przepis nie dotyczy samochodów osobowych używanych na podstawie umowy leasingu. A zatem obowiązek prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu nie dotyczy samochodów osobowych używanych przez podatnika na podstawie umowy leasingu.

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że samochód zastępczy również jest używany przez spółkę na podstawie umowy leasingu. Obowiązek jego udostępnienia spółce przez finansującego wynika bowiem z umowy leasingu. W związku z powyższym spółka nie musi prowadzić ewidencji przebiegu tego samochodu.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ

Dla samochodów osobowych używanych na podstawie umowy leasingu nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

Analogiczne stanowisko zawarte jest w piśmie Pomorskiego Urzędu Skarbowego z 6 lutego 2007 r. (nr DP/423-0172/06). W piśmie tym czytamy, że:

Pojazd zastępczy używany jest na podstawie umowy leasingu zdefiniowanej w art. 17a pkt 1 updop, co warunkuje wyłączenie stosowania art. 16 ust. 1 pkt 51. (...) Organ podatkowy uznaje za prawidłowe stanowisko Podatnika, iż w sytuacji używania pojazdu zastępczego, o ile obowiązek udostępnienia takiego pojazdu wynika z umowy leasingu zdefiniowanej w art. 17a pkt 1 updop, znajduje zastosowanie przepis art. 16 ust. 3b.

• art. 16 ust. 1 pkt 51 i ust. 3b, art. 17a pkt 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 165, poz. 1169

Krzysztof Wieluński

ekspert w zakresie podatków dochodowych

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Małecka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK