| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > Kiedy zaliczyć do kosztów opłatę za korzystanie ze środowiska

Kiedy zaliczyć do kosztów opłatę za korzystanie ze środowiska

W którym momencie opłata za korzystanie ze środowiska powinna być zaliczona do kosztów uzyskania przychodu? W czerwcu została zaksięgowana opłata za I półrocze 2007 r., a pod koniec lipca została zapłacona do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Czy ta opłata powinna być kosztem uzyskania przychodu w czerwcu, czy w lipcu?


RADA

Opłata za korzystanie ze środowiska stanowi koszt pośrednio związany z przychodami i jako taki rodzaj kosztu powinna zostać uwzględniona w dacie poniesienia. Jest to data, pod jaką ujęto koszt w księgach rachunkowych. W Państwa przypadku opłata ta powinna być zatem rozliczona jako koszt podatkowy w czerwcu.

UZASADNIENIE

Podatnicy prowadzący księgi rachunkowe są zobowiązani do stosowania tzw. memoriałowej metody rozliczania kosztów w czasie. Wynika z niej, że koszty bezpośrednio wpływające na przychody należy rozliczać w okresach, w jakich te przychody powstają. Natomiast koszty pośrednio związane z przychodami należy uwzględniać w dacie ich poniesienia.

Datą poniesienia w przypadku podatników prowadzących księgi rachunkowe jest data, pod którą ujęto dany rodzaj kosztu w księgach na podstawie faktury, rachunku lub innego dowodu księgowego. Nie dotyczy to jedynie rezerw i biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów. Jak widać, takie sformułowanie przepisów wyłącza konieczność wiązania pojęcia „koszt poniesiony” z faktem zapłaty.

Opłata za korzystanie ze środowiska jest kosztem związanym ogólnie z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa. Nie jest to koszt, który można by uznać za koszt bezpośrednio związany z przychodami. Wobec tego należy go rozliczyć w dacie, pod jaką został ujęty w księgach rachunkowych.

Wysokość opłaty za korzystanie ze środowiska ustala przedsiębiorca we własnym zakresie. W tym celu wypełnia formularz - odpowiedni rodzaj wykazu (OŚ-OP1). Następnie wykaz składa m.in. w urzędzie marszałkowskim.

Z przedstawionego opisu wynika, że Państwa firma najprawdopodobniej złożyła tego rodzaju wykaz w czerwcu, a następnie w lipcu dokonała zapłaty za korzystanie ze środowiska w wysokości ujętej w wykazie. Oznacza to, że koszt z tytułu poniesionej opłaty został ujęty w księgach rachunkowych w czerwcu, na podstawie złożonego wykazu. Stanowi on zatem „inny dokument księgowy”, o jakim mowa w przepisach podatkowych. Koszt stanowi więc nie tylko koszt „rachunkowy”, ale także „podatkowy” w czerwcu.

• art. 15 ust. 4d-4e ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 165, poz. 1169

Joanna Krawczyk

doradca podatkowy, właścicielka kancelarii podatkowej

reklama

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Saveinvest Sp. z o.o.

http://www.grunttozysk.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »