| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > Niezamortyzowanych nakładów nie można rozliczyć

Niezamortyzowanych nakładów nie można rozliczyć

Samo wypowiedzenie umowy najmu nie daje podstaw do rozliczenia jako kosztów niezamortyzowanej części nakładów na inwestycje w obcym budynku.


Przedsiębiorca podlegający ustawie o CIT wynajął lokale na prowadzenie działalności gospodarczej. Przeprowadził w nich prace modernizacyjne. W rezultacie doszło do ulepszenia środka trwałego, czyli wynajmowanych pomieszczeń. Zgodnie z ustawą o CIT, takie wydatki podlegają odpisom amortyzacyjnym jako inwestycja w obcym środku trwałym. Dla inwestycji w obcych lokalach okres amortyzacji nie może być krótszy niż dziesięć lat. Przedsiębiorca musiał jednak zrezygnować z dalszego najmu lokali przed pełną amortyzacją wydatków. Podatnik nie wie, czy niezamortyzowana część wydatków na modernizację lokali może stanowić koszt uzyskania przychodu w chwili wypowiedzenia umowy najmu.

- Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 6 ustawy o CIT, nie stanowią kosztów uzyskania przychodów straty poniesione w wyniku likwidacji nie w pełni umorzonych środków trwałych, jeżeli środki te utraciły przydatność na skutek zmiany rodzaju działalności. Przepis ten nie dotyczy bezpośrednio inwestycji w obcym środku trwałym, ale znajdzie zastosowanie również w przedstawionej sytuacji, co potwierdzają interpretacje organów skarbowych - wyjaśnił Gazecie Prawnej Andrzej Dębiec, partner Kancelarii Lovells. Jak podkreślił, podatnik będzie uprawniony do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów niezamortyzowanej części wydatków na adaptację lokalu, jeżeli spełnione będą następujące przesłanki: inwestycja w obcym środku trwałym zostanie zlikwidowana; podatnik w wyniku likwidacji poniesie stratę (tzn. wydatki na adaptację lokalu przekraczają sumę dokonanych z tego tytułu odpisów amortyzacyjnych oraz kwot uzyskanych w wyniku likwidacji); likwidacja nie jest podyktowana utraceniem przez środek trwały przydatności na skutek zmiany rodzaju działalności.

Andrzej Dębiec przyznaje, że najwięcej wątpliwości rodzi pierwsza z przesłanek, tzn. co należy rozumieć przez pojęcie likwidacja inwestycji w obcym środku trwałym. Ze stanowiska organów podatkowych wynika, że dopiero faktyczna likwidacja, tzn. zużycie lub zniszczenie lokalu będącego przedmiotem wynajmu, pozwala na rozliczenie jako kosztów niezamortyzowanej części nakładów na inwestycje w obcym budynku. Zatem samo wypowiedzenie umowy najmu nie daje podstaw do takiego odliczenia. Można więc uznać, że warunki do potraktowania wydatków na adaptację jako kosztów będą spełnione w sytuacji przywrócenia budynku do stanu sprzed rozpoczęcia umowy najmu lub np. w przypadku rozwiązania umowy najmu w związku z planowanym wyburzeniem danego budynku pod kolejne inwestycje budowlane.

Ważne!

Nie stanowią kosztów uzyskania przychodów straty poniesione w wyniku likwidacji nie w pełni umorzonych środków trwałych, jeżeli środki te utraciły przydatność na skutek zmiany rodzaju działalności

KRZYSZTOF TOMASZEWSKI

krzysztof.tomaszewski@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Myloview.pl

Fachowcy branży designu wnętrzarskiego, postanowili stworzyć miejsce dla użytkowników internetu, które pozwoli na wybór dekoracji ściennej najwyżej jakości - myloview.pl. Platforma artystyczna myloview.pl, to sklep internetowy, który pozwoli Państwu na wyposażenie wnętrz oryginalnymi naklejkami, muralami, fototapetami oraz obrazami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK