| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > Jak rozliczyć różnice kursowe z faktury korygującej

Jak rozliczyć różnice kursowe z faktury korygującej

Spółka dokonuje wewnątrzwspólnotowych dostaw oraz wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów. W związku z udzielonymi rabatami wystawia faktury korygujące. Zdarza się również, że otrzymuje faktury korygujące od zagranicznych dostawców. Jaki kurs spółka powinna przyjmować dla określenia wyceny korygowanych wartości?

Przy czym przez średni kurs ogłaszany przez Narodowy Bank Polski należy rozumieć kurs z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Jeżeli zatem określenie wartości przychodu należnego zostało uzależnione od dnia jego uzyskania, to jego podwyższenie bądź zmniejszenie na podstawie faktury korygującej powinno być ustalone według tego samego kursu, tj. z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. W ten sposób odzwierciedlony będzie stan, w którym pierwotnie został zaewidencjonowany przychód należny.

W przypadku wystawienia faktury korygującej przed otrzymaniem zapłaty zmniejszenie bądź zwiększenie przychodu należnego powinno nastąpić według kursu zastosowanego do ustalenia pierwotnego przychodu.

Przykład

5 września 2007 r. spółka z o.o. wystawiła fakturę i dokonała wewnątrzwspólnotowej dostawy towaru o wartości 10 000 euro. Przychód ten spółka powinna przeliczyć według średniego kursu NBP z 4 września 2007 r. Kurs ten wynosił 3,88 zł.

Spółka z o.o. na dzień 5 września zaewidencjonowała przychód w wysokości:

10 000 × 3,88 zł = 38 800 zł

19 września spółka wystawiła fakturę korygującą, udzielając rabatu w wysokości 500 euro. Powinna zatem zmniejszyć zaewidencjonowany uprzednio przychód o kwotę:

500 × 3,88 zł = 1940 zł

27 września na rachunek spółki wpłynęła zapłata w wysokości 9500 euro. Zapłata ta została tego samego dnia wymieniona na złote według kursu kupna banku w wysokości 3,87 zł. Wartość przychodu w dniu jego otrzymania wyniosła zatem:

9500 × 3,87 zł = 36 765 zł

Ustalenie różnicy kursowej:

36 765 zł - (38 800 zł - 1940 zł) = -95 zł

Tę ujemną różnicę spółka powinna zaliczyć do kosztów podatkowych.

W przypadku wystawienia faktury korygującej po otrzymaniu zapłaty różnica z faktury korygującej dla celów podatku dochodowego powinna być zaewidencjonowana według faktycznie zastosowanego kursu waluty z dnia otrzymania kwoty wynikającej z faktury korygującej lub dnia dokonania zwrotu tej kwoty (w zależności od tego, czy faktura korygująca dotyczy podwyższenia, czy też zmniejszenia sprzedaży).

Jeżeli nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w tym dniu, to należy przyjąć kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień (art. 15a ust. 4 updop).

Przykład

5 września 2007 r. spółka z o.o. wystawiła fakturę i dokonała wewnątrzwspólnotowej dostawy towaru o wartości 10 000 euro.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

autosalon24.pl

Autosalon24.pl powstał w powstał w 2010 roku i jest portalem zarządzanym przez spółkę Autodirect SA. Zadaniem jakie sobie postawiono, było stworzenie pierwszego, polskiego portalu motoryzacyjnego umożliwiającego uzyskanie informacji, porady w wyborze oraz wsparcia w negocjowaniu najkorzystniejszych warunków zakupu, wymarzonego, nowego samochodu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK