| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > W jakim momencie odsetki z zagranicy należy zaliczyć do podstawy opodatkowania

W jakim momencie odsetki z zagranicy należy zaliczyć do podstawy opodatkowania

Spółka z o.o. posiada udziały w spółce kapitałowej mającej siedzibę na Ukrainie. Udzieliła tej spółce pożyczki. Co miesiąc otrzymuje od tej spółki odsetki. Od odsetek na Ukrainie pobierany jest podatek według stawki 10%. Czy spółka z o.o. powinna uwzględniać te odsetki przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy? Czy może pomniejszać zaliczkę o podatek pobrany na Ukrainie?


RADA

Odsetek otrzymanych z zagranicy ani podatku od nich pobranego nie należy uwzględniać przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy. Przychody z odsetek z zagranicy są zaliczane do podstawy opodatkowania dopiero w zeznaniu rocznym. W zeznaniu tym należy również dokonać odliczenia podatku pobranego za granicą od tych odsetek.

UZASADNIENIE

Kwestię opodatkowania przekazania odsetek z Ukrainy do Polski reguluje konwencja między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku.

Na podstawie art. 11 ust. 1 i 2 tej konwencji odsetki, które powstają w umawiającym się państwie (Ukrainie) i są wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim umawiającym się państwie (w Polsce), mogą być opodatkowane w tym drugim państwie (Polsce), jeżeli osoba ta jest uprawniona do ich otrzymania. Jednakże odsetki takie mogą być także opodatkowane w umawiającym się państwie (Ukrainie), w którym powstają, i zgodnie z ustawodawstwem tego państwa (Ukrainy), ale jeżeli odbiorca odsetek jest osobą uprawnioną do ich otrzymania, to podatek w ten sposób ustalony nie może przekroczyć 10 procent kwoty brutto tych odsetek.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ

Polsko-ukraińska konwencja o unikaniu podwójnego opodatkowania przewiduje opodatkowanie odsetek wypłacanych osobie uprawnionej do ich odbioru według 10-proc. stawki.

Na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 2 updop nie zalicza się do przychodów kwot naliczonych, lecz nie otrzymanych odsetek od należności, w tym również od udzielonych pożyczek (kredytów). A zatem a contrario otrzymane odsetki zaliczane są do przychodów.

Zgodnie jednak z art. 20 ust. 1 updop, jeżeli podatnicy osiągają również dochody (przychody) poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i dochody te podlegają w obcym państwie opodatkowaniu (a nie są to przychody zwolnione na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania), w rozliczeniu za rok podatkowy dochody (przychody) te łączy się z dochodami (przychodami) osiąganymi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W tym wypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi zapłaconemu w obcym państwie. Kwota odliczenia nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie.

Odsetki otrzymane od spółki mającej siedzibę na Ukrainie są przychodami osiąganymi poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W związku z tym należy je zaliczyć do podstawy opodatkowania dopiero w zeznaniu rocznym, chociaż otrzymywane są w trakcie roku podatkowego. W zeznaniu tym należy również odliczyć podatek pobrany za granicą od tych odsetek.

• art. 11 ust. 1 i 2 konwencji między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku - Dz.U. z 1994 r. Nr 63, poz. 269

• art. 12 ust. 4 pkt 2, art. 20 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 165, poz. 1169

Krzysztof Rustecki

ekspert w zakresie podatków dochodowych

reklama

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Podkarpackie Biuro Analiz Podatkowych

K. Pysz Kancelaria Doradcy Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »