| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > Różnice kursowe przy wydatkach niestanowiących kosztu

Różnice kursowe przy wydatkach niestanowiących kosztu

W tym roku stosujemy metodę podatkową ustalania różnic kursowych i mamy problem ze stosowaniem kursów walut w świetle prawa podatkowego i bilansowego. Dlatego zamierzamy przejść na rachunkową metodę ustalania różnic kursowych. Czy rozwiązania z rachunkowości w każdym przypadku będą miały skutek podatkowy, tj. np. z tytułu różnic kursowych związanych z wyceną instrumentów pochodnych albo z wydatkami niestanowiącymi kosztów podatkowych?

Ministerstwo Finansów podzieliło pogląd, iż „wskutek wyceny instrumentów pochodnych w walucie obcej, należących do pozycji pozabilansowych, wystąpią różnice kursowe, które powinny być wykazywane w rozliczeniach podatkowych na każdy dzień wyceny” (pismo z 8 listopada 2007 r., znak: DD6/8213/326/MDA/07/1672). Dokonywana w księgach rachunkowych w danym dniu wycena instrumentów pochodnych wyrażonych w walucie obcej powinna być równocześnie rozliczona pod względem podatkowym. W świetle przepisów podatkowych nie można uznać, iż po przyjęciu metody bilansowej skutki podatkowe różnic kursowych wystąpią dopiero w dacie realizacji (zamknięcia) danego instrumentu.

Wszystkie rozwiązania wynikające z rachunkowości określają zatem skutek w podatku dochodowym związany z różnicami kursowymi. Zasada ta nie jest modyfikowana innymi przepisami ustawy podatkowej. Po przyjęciu przez firmę metody ustalania różnic kursowych na podstawie przepisów o rachunkowości kosztem lub przychodem podatkowym będą wszelkie różnice kursowe wynikające z przepisów prawa bilansowego, zarówno zrealizowane, jak i niezrealizowane. Oznacza to również, że jeżeli zgodnie z przepisami rachunkowości są ustalane różnice związane z kosztami nieuznanymi za koszty podatkowe, to powinny być one uwzględniane w rachunku podatkowym. Podobnie będzie z przychodami.

Mirosław Dawidziak

Podstawa prawna:

art. 9b i 15a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.).

reklama

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agata Kowalska

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »