| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > Opodatkowanie stron umowy leasingu podatkiem dochodowym

Opodatkowanie stron umowy leasingu podatkiem dochodowym

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych zawiera rozszerzoną, w porównaniu do kodeksu cywilnego, definicję leasingu. W zależności od postanowień umowy może ona powodować różne skutki podatkowe tak dla leasingodawcy, jak i leasingobiorcy. Zatem jaką umowę należy uznać za umowę leasingu i jakie skutki podatkowe dotyczyć będą jej stron?

Po zakończeniu podstawowego okresu umowy przychód ze sprzedaży przedmiotu leasingu, co do zasady, stanowi cena określona w umowie sprzedaży. W odniesieniu do leasingu wymienionego w pkt 1., jeśli cena sprzedaży będzie niższa od hipotetycznej wartości netto (wartość początkowa pomniejszona o wyliczone w znaczeniu hipotetycznym odpisy amortyzacyjne, obliczone według zasad amortyzacji degresywnej, z uwzględnieniem współczynnika 3 – w odniesieniu do środków trwałych), przychód ustala się w oparciu o wartość rynkową.

Ustawa o CIT przewiduje także inne skutki podatkowe, które mogą powstać po zakończeniu okresu umowy. Przykładowo, gdy leasing będzie kontynuowany, opłaty ustalone przez strony w umowie leasingu będą stanowić przychód dla finansującego i koszt uzyskania przychodów dla korzystającego również w przypadku, gdy ich suma odbiega znacząco od wartości rynkowej przedmiotu.

Jeśli umowa nie spełnia wszystkich warunków przewidzianych przez ustawę dla umów leasingu, to skutki podatkowe są takie same jak dla umów najmu lub dzierżawy.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK