| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > Wystawienie faktury korygującej w związku ze zwrotem towarów

Wystawienie faktury korygującej w związku ze zwrotem towarów

Czy pomniejszenia przychodów oraz kosztów bezpośrednio związanych z przychodami dla celów podatku CIT należy dokonywać w momencie wystawienia faktur korygujących, dokumentujących otrzymanie zwrotu towarów, czy też odnosząc się do okresu historycznego rozpoznania przychodów i kosztów?

Wystawienie faktury korygującej w związku ze zwrotem towarów, w żaden sposób nie wpływa na datę powstania przychodu, koryguje jedynie jego wysokość. Faktura korygująca, wystawiona z powodu obniżenia, ale także w przypadku podwyższenia, ceny poniesionej na rzecz określonego kontrahenta, powinna zostać uwzględniona w okresie rozliczeniowym, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu dokonania sprzedaży towaru.

Korekta przychodów wstecz

Wobec tego po wystawieniu faktury korygującej konieczne jest skorygowanie przychodów w poszczególnych okresach rozliczeniowych (miesiącach lub kwartałach), stosownie do sposobu dokonywania przez podatnika rozliczeń podatku dochodowego od osób prawnych w trakcie roku podatkowego (a nie np. ograniczenie się do ujęcia korekty przychodów w rozliczeniu rocznym). Podobnie w przypadku dokonania śródrocznej korekty cen; winna ona skutkować odpowiednim, skorygowaniem przychodów uzyskanych w poszczególnych okresach rozliczeniowych, nie zaś w miesiącu wystawienia faktury korygującej. Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w wyrokach NSA: z 25 kwietnia 2014 r., sygn. II FSK 4/13; z 12 lipca 2012 r., sygn. akt II FSK 2660/10 oraz z 26 czerwca 2012 r., sygn. akt II FSK 2422/10.

Polecamy: 500 pytań o VAT - PDF

Zasady ujmowania faktur korygujących przychody w CIT

Ustawa o CIT nie definiuje przychodów, lecz wskazuje, poprzez przykładowe ich wyliczenie zawarte w art. 12 ust. 1, są nimi m.in. otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, różnice kursowe. Przy czym za przychody związane działalnością gospodarczą, zgodnie z art. 12 ust. 3, uważa się także przychody należne, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane. Z kolei stosownie do treści art. 12 ust. 3a, za datę powstania przychodu uznaje się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury.

Moment korekty kosztów po otrzymaniu dotacji

Ustawodawca, wprowadzając w ustawie o CIT regule dotyczące daty powstania przychodu, powiązał powstanie przychodu należnego także z wystawieniem faktury (o ile następuje przed wydaniem towaru; wykonaniem, częściowym wykonaniem usługi). W przypadku podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, będącego podatnikiem podatku od towarów i usług, sprzedaż usług i towarów dokumentowana jest fakturą. A zatem zasadne jest uwzględnienie zasad, odnoszących się do wystawiania faktur korygujących, które zostały określone w przepisach dotyczących podatku od towarów i usług. Podkreślenia wymaga, że faktura korygująca pozostaje w związku z fakturą pierwotną, albowiem faktura korygująca musi zawierać dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca.

reklama

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

CEKOL

Producent chemii budowlanej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »