| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > Zwolnienie z CIT uczniowskich klubów sportowych

Zwolnienie z CIT uczniowskich klubów sportowych

Zwolnienie klubów sportowych od podatku dochodowego jest zwolnieniem warunkowym. Dochód klubu musi być przeznaczony na szkolenie i współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży w kategoriach wiekowych młodzików, juniorów młodszych, juniorów i młodzieżowców do 23. roku życia. Dodatkowo, klub musi wykorzystać swój dochód w danym roku obrotowym lub też następnym.

Wyjaśnień w tej sprawie udzieliło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 26441). Zapytanie poseł Małgorzaty Niemczyk odnosiło się do tego, czy uczniowski klub sportowy może być uznany za jedną z form organizacyjnych prowadzania działalności kulturowej, w szczególności działalności oświatowej w zakresie kultury fizycznej i sportu, która na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest wolna od podatku. Posłanka wystąpiła również z pytaniem, jakie zmiany planuje resort w tej sprawie, jeżeli "uks-y" nie zostaną uznane za podmioty wolne od podatku.

W odpowiedzi, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Janusz Cichoń wskazał, że do uczniowskich klubów sportowych ma zastosowanie ustawa z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. Nr 127, poz. 857, z poźn. zm.). Na mocy powyższej ustawy działalność sportowa jest prowadzona w szczególności w formie klubów sportowych, które zostały zdefiniowane jako osoby prawne. Szczególnym rodzajem klubów sportowych są uczniowskie kluby sportowe. Zgodnie z przepisami omawianej ustawy o sporcie uczniowski klub sportowy działa na zasadach przewidzianych w przepisach ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 855, z późn. zm.). Członkami uczniowskiego klubu sportowego mogą być w szczególności uczniowie, rodzice i nauczyciele.

Na gruncie ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, z późn. zm.) działalność sportowa jest zaliczana do działalności preferowanej przez ustawodawcę, czego wyrazem są poniżej wyszczególnione preferencje podatkowe mające zastosowanie do klubów sportowych, w tym także do uczniowskich klubów sportowych.

Zmiany w PIT i CIT od 2015 roku

Na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 5a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wolne od podatku są dochody klubów sportowych, o których mowa w ustawie o sporcie, przeznaczone i wydatkowane w roku podatkowym lub w roku po nim następującym na szkolenie i współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży w kategoriach młodzików, juniorów młodszych, juniorów i młodzieżowców do 23. roku życia.

Jak zaznacza resort finansów, powyższe zwolnienie klubów sportowych od podatku dochodowego jest zatem zwolnieniem warunkowym i podlega dwojakim ograniczeniom:

- przedmiotowemu, tj. dochód musi być wykorzystany na szkolenie i współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży w kategoriach wiekowych młodzików, juniorów młodszych, juniorów i młodzieżowców do 23. roku życia,

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK