| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > Zwolnienie z CIT uczniowskich klubów sportowych

Zwolnienie z CIT uczniowskich klubów sportowych

Zwolnienie klubów sportowych od podatku dochodowego jest zwolnieniem warunkowym. Dochód klubu musi być przeznaczony na szkolenie i współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży w kategoriach wiekowych młodzików, juniorów młodszych, juniorów i młodzieżowców do 23. roku życia. Dodatkowo, klub musi wykorzystać swój dochód w danym roku obrotowym lub też następnym.

Wyjaśnień w tej sprawie udzieliło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 26441). Zapytanie poseł Małgorzaty Niemczyk odnosiło się do tego, czy uczniowski klub sportowy może być uznany za jedną z form organizacyjnych prowadzania działalności kulturowej, w szczególności działalności oświatowej w zakresie kultury fizycznej i sportu, która na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest wolna od podatku. Posłanka wystąpiła również z pytaniem, jakie zmiany planuje resort w tej sprawie, jeżeli "uks-y" nie zostaną uznane za podmioty wolne od podatku.

W odpowiedzi, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Janusz Cichoń wskazał, że do uczniowskich klubów sportowych ma zastosowanie ustawa z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. Nr 127, poz. 857, z poźn. zm.). Na mocy powyższej ustawy działalność sportowa jest prowadzona w szczególności w formie klubów sportowych, które zostały zdefiniowane jako osoby prawne. Szczególnym rodzajem klubów sportowych są uczniowskie kluby sportowe. Zgodnie z przepisami omawianej ustawy o sporcie uczniowski klub sportowy działa na zasadach przewidzianych w przepisach ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 855, z późn. zm.). Członkami uczniowskiego klubu sportowego mogą być w szczególności uczniowie, rodzice i nauczyciele.

Na gruncie ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, z późn. zm.) działalność sportowa jest zaliczana do działalności preferowanej przez ustawodawcę, czego wyrazem są poniżej wyszczególnione preferencje podatkowe mające zastosowanie do klubów sportowych, w tym także do uczniowskich klubów sportowych.

Zmiany w PIT i CIT od 2015 roku

Na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 5a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wolne od podatku są dochody klubów sportowych, o których mowa w ustawie o sporcie, przeznaczone i wydatkowane w roku podatkowym lub w roku po nim następującym na szkolenie i współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży w kategoriach młodzików, juniorów młodszych, juniorów i młodzieżowców do 23. roku życia.

Jak zaznacza resort finansów, powyższe zwolnienie klubów sportowych od podatku dochodowego jest zatem zwolnieniem warunkowym i podlega dwojakim ograniczeniom:

- przedmiotowemu, tj. dochód musi być wykorzystany na szkolenie i współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży w kategoriach wiekowych młodzików, juniorów młodszych, juniorów i młodzieżowców do 23. roku życia,

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Rostworowska

Specjalista ds. obsługi klientów biznesowych z sektora finansowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK