| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > Kiedy zaliczyć do kosztów stypendium

Kiedy zaliczyć do kosztów stypendium

Nasza spółka ufundowała studentowi informatyki stypendium. Na mocy umowy zawartej ze studentem będzie on otrzymywał stypendium przez dwa lata akademickie. Po tym okresie ma podjąć pracę w naszej firmie lub zwrócić otrzymane stypendium. Czy tego rodzaju wydatki możemy zaliczyć do kosztów?

Reasumując, w ocenie Dyrektora Izby Skarbowej w świetle przedstawionych powyżej uwag należy uznać, że wydatki na ufundowane stypendium dla osoby niemającej statusu pracownika stanowią koszt uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. - ale w sytuacji zatrudnienia stypendysty przez Spółkę.

W tym miejscu warto jednak zaznaczyć, że istnieją także odmienne interpretacje podatkowe, w których organy podatkowe wypowiedziały się negatywnie na temat możliwości zaliczania do kosztów podatkowych kwot wypłacanych z tytułu stypendiów. Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu w piśmie z 26 czerwca 2006 r., nr PF-II-41180/INT/4/KJ/06, stwierdza:

(...) zakwalifikowanie w poczet kosztów uzyskania przychodu wydatków poniesionych na ufundowanie stypendium na rzecz osoby niemającej statusu pracownika, niezwiązanej z zakładem pracy stosunkiem pracy, a jedynie zobowiązującej się do podjęcia pracy po zakończeniu studiów, nie wpływa na zwiększenie jakości świadczonych usług, a tym samym na zwiększenie wysokości uzyskiwanych przez nią dochodów. Wydatki poniesione na ufundowanie stypendium dla studenta akademii medycznej, który po ukończonej nauce podjąłby pracę w pańskiej firmie, nie stanowią kosztów uzyskania przychodu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Ze względu na istniejącą kontrowersję warto wystąpić o indywidualną interpretację podatkową w tej sprawie. Innym rozwiązaniem byłoby zatrudnienie stypendysty w Państwa spółce. W tej sytuacji wymiar czasu pracy, jak też zakres obowiązków stypendysty mogą być ustalone w taki sposób, że praca nie będzie kolidowała z nauką. Stypendium będzie miało wówczas charakter tzw. wydatku pracowniczego. Pozwoli to z jednej strony na uniknięcie sporu o to, czy ten wydatek jest kosztem, z drugiej strony będą Państwo mogli zaliczyć wydatek do kosztów podatkowych w momencie jego ponoszenia.

• art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1238

Sławomir Biliński

konsultant podatkowy

reklama

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

HR Tools

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »