| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > Czy opodatkować dochód z likwidacji osoby prawnej

Czy opodatkować dochód z likwidacji osoby prawnej

Likwidujemy spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Czy należy opodatkować dochód powstały w związku z tą likwidacją?


Renata Mikulewicz

radca prawny, dział szkoleń Kancelarii BSO Prawo i Podatki we Wrocławiu

Tak

Majątek pochodzący z likwidacji osoby prawnej stanowi dla wspólnika dochód z udziału w zyskach osób prawnych.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowią, że majątek otrzymany w związku z likwidacją osoby prawnej, zarówno w gotówce jak i w naturze, stanowi dla wspólnika dochód z udziału w zyskach osób prawnych (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT) opodatkowany podatkiem w wysokości 19 proc. Należy jednak pamiętać, że jeżeli wspólnik posiada w likwidowanej spółce kapitałowej udział w wysokości minimum 15 proc. i przez minimum dwa lata, uzyskany dochód (przychód) pomniejszony o koszty poniesione w celu nabycia lub objęcia udziałów podlega zwolnieniu od podatku dochodowego na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy o CIT.

Płatnikiem zryczałtowanego podatku dochodowego jest spółka podlegająca likwidacji i jako płatnik jest zobowiązana do potrącenia podatku od wartości przekazywanego wspólnikowi majątku likwidacyjnego oraz wpłaty podatku w terminie do siódmego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek, na rachunek urzędu skarbowego właściwego według siedziby podatnika oraz złożyć deklarację CIT-7. Przychodów uzyskanych z tytułu likwidacji osoby prawnej zgodnie z art. 7 ust. 3 pkt 2 i 3 ustawy o CIT nie uwzględnia się przy ustaleniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania, a do kosztów służących ustaleniu tego dochodu nie zalicza kosztów poniesionych wcześniej na nabycie lub objęcie udziałów w spółce likwidowanej.

Wartość majątku wydanego wspólnikom w ramach podziału majątku pozostałego po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli stanowi dla wspólników będących osobami fizycznymi, zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 3 i art. 17 ust. 1 pkt 4 lit. c) ustawy o PIT, przychód w zyskach osób prawnych, zaliczany do przychodów z kapitałów pieniężnych. Wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem w wysokości 19 proc. (art. 30a ust. 1 ustawy o PIT). Podatek ten pobiera się bez pomniejszenia przychodu o koszty jego uzyskania. Należy także podkreślić, że ustawa o PIT nie przewiduje zwolnienia z tego podatku przychodu do wysokości wartości nabycia udziałów likwidowanej spółki, w związku z czym podatek uiszcza się także wówczas, gdy wspólnik otrzyma majątek o wartości niepokrywającej pierwotnych wydatków na objęcie bądź nabycie udziałów w tej spółce. Płatnikiem podatku jest spółka kapitałowa w likwidacji, która jako płatnik zobowiązana jest pobrać zryczałtowany podatek dochodowy od wartości majątku wydanego wspólnikom w związku z likwidacją i wpłacić go w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym został pobrany, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby spółki. W terminie tym spółka powinna też przesłać deklarację podatkową PIT-8A.

(KT)

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 17, 24, 30a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

• Art. 7, 10, 22 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz399.00 zł

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Ziółkowski

Prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, specjalizuje się w podatkach dochodowych, zarówno od osób fizycznych, jak i podmiotów prawnych. Autor licznych publikacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK