| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > Jak fiskus radzi sobie z zagranicznymi firmami?

Jak fiskus radzi sobie z zagranicznymi firmami?

Najwyższa Izba Kontroli (NIK) oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) opublikowały niedawno raporty o wpływach z podatku dochodowego od firm z udziałem kapitału zagranicznego. Co z nich wynika?

Podatkowa dezercja

Jak wynika z raportu NIK, zagraniczne firmy nie są skore do płacenia podatków w Polsce, w związku z czym uciekają od tego wykorzystując luki w polskim prawie. Polskie urzędy skarbowe zupełnie nie radzą sobie natomiast z systemem kontroli, co przejawia się w słabej weryfikacji legalności transferu dochodów zagranicznych firm poza polski system podatkowy.

Ulga na innowacje - zasady ewidencji

Podobny wydźwięk ma raport Międzynarodowego Funduszu Walutowego, według którego ściągalność podatków w Polsce znacząco odbiega od ściągalności w innych europejskich systemach. MFW badał wpływy z podatków VAT, PIT, CIT oraz akcyz w latach 2007-2014. Wniosek z badań jest taki, że do Skarbu Państwa wpłynęło 70 mld złotych mniej niż powinno, na co wskazywałyby wartości PKB, a także poziom cen i stawek podatkowych.

W czym tkwi problem i jak go rozwiązać?

W swoim raporcie NIK podaje kilka przyczyn wyjaśniających słabą ściągalność podatkową w Polsce, jeśli chodzi o firmy z zagranicznym kapitałem. Pierwszą z nich jest brak systemowych narzędzi, które umożliwiłyby typowanie do kontroli podmiotów powiązanych kapitałowo lub osobowo.

Polecamy: Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia

Ponadto NIK wskazuje na ograniczony dostęp do baz danych porównawczych, dzięki którym możliwa byłaby ocena czy ceny transakcji pomiędzy poszczególnymi podmiotami różnią się od cen rynkowych. W wyjaśnieniach zwraca również uwagę na niewystarczające kompetencje urzędników skarbowych w tym obszarze. Czy istnieje sposób na wybrnięcie z tej sytuacji? Ministerstwo Finansów już zapowiada zaostrzenie walki z procederem unikania płacenia podatków przez zagraniczne przedsiębiorstwa.

Edyta Grubek

www.eguk.com.pl

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK