| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > Zawiadomienie o wyborze alternatywnych zasad zaliczania do kosztów podatkowych odsetek od pożyczek

Zawiadomienie o wyborze alternatywnych zasad zaliczania do kosztów podatkowych odsetek od pożyczek

Jesteśmy spółką z o.o. Mamy otrzymać pożyczkę w wysokości 1 mln zł od naszego większościowe¬go udziałowca. Kapitał zakładowy spółki wynosi 50 tys. zł, ale suma kapitałów własnych jest dużo wyższa. Księgowa przekazała nam informację, że po zmianie przepisów od 2015 r. możemy wybrać alternatywne zasady zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odsetek od tej pożyczki, określone w art. 15c ustawy o CIT, ale musimy zawiadomić o tym wyborze naczelnika urzędu skarbowego. Do kiedy musimy złożyć to zawiadomienie?

Od 1 stycznia 2015 r., na podstawie dodanego do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych no­wego art. 15c, mogą być stosowane alternatywne zasady określania wysokości odsetek od pożyczek otrzyma­nych przez spółki od ich znaczących udziałowców, podlegających zaliczeniu do kosztów podatkowych. Prze­pis ten pozwala spółkom i spółdzielniom nie stosować ograniczeń zawartych w art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 updop, jeśli dokonają wyboru tych zasad i zawiadomią o swoim wyborze, w formie pisemnej, właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

Przekazanie składników rzeczowych majątku likwidowanej spółki akcyjnej jej akcjonariuszowi (osobie prawnej) – skutki w CIT

Zawiadomienie to musi zostać złożone organowi podatkowemu w terminie do końca pierwszego miesiąca roku podatkowego. Oznacza to, że jeśli ocenią Państwo, że nowe zasady zaliczania do kosztów odsetek od pożyczki otrzymanej od większościowego udziałowca są korzystniejsze, gdyż pozwalają zaliczyć do kosztów większą kwotę tych odsetek, niż dotychczasowe przepisy o tzw. cienkiej kapitalizacji, to powyższe zawiado­mienie powinni Państwo złożyć do końca stycznia -zakładając, że rok podatkowy Państwa spółki pokrywa się z rokiem kalendarzowym.

Trzeba pamiętać, że te alternatywne zasady zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odsetek od po­życzek, o których stosowaniu podatnik zawiadomił na piśmie organ podatkowy, muszą być stosowane przez okres nie krótszy niż trzy lata podatkowe, liczony łącznie z rokiem podatkowym, w którym rozpoczęto ich stosowanie. Jeśli podatnik po upływie trzyletniego okresu zrezygnuje z zaliczania do kosztów uzyskania przy­chodów odsetek od pożyczek według alternatywnych zasad, to jest on obowiązany zawiadomić o takiej rezy­gnacji w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca roku podatkowego poprzedzającego rok podatkowy, w którym podatnik zamierza zrezygnować ze stosowania tych zasad. Kon­sekwencją niezłożenia zawiadomienia w tym terminie jest domniemanie, że podatnik w dalszym ciągu stosuje te alternatywne zasady.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 15c ust. 1, 9 i 10 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 851; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1662)
  • art. 1 pkt 12 ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku docho­dowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »